LIDERUL DIN „C4” E DE NEOPRIT! NATIONAL SEBIS – MAGURA CISNADIE 4-0

Naţional Sebiş şi-a respectat statutul de favorită şi s-a impus clar, scor 4-0 (1-0), în faţa sibienilor de la Măgura Cisnădie, meci contând pentru etapa a opta din „C4”. Eroul gazdelor a fost Gelu Velici, autor al unui hatrick, două din reuşite venind de la punctul cu var. De altfel, sebişenii au beneficiat în această partidă de trei penalty-uri, două din ele transformate! Sarabanda loviturilor de la 11 metri a început în minutul 23, atunci când s-a scris în bună măsură şi soarta jocului. Cherecheş a fost faultat în careu de Gombar, arbitrul dictând penalty şi eliminare pentru jucătorul oaspeţilor. Velici a transformat cu precizie şi s-a făcut 1-0.

Trei penalty-uri şi o eliminare!

În minutul 37, centralul Cătălin Roşu din Sălaj a arătat din nou punctul cu var, dar Avramescu a ratat penalty-ul. La trei minute după pauză, Velici a scos o nouă lovitură de la 11 metri, tot el transformând pentru 2-0. Acelaşi atacant sebişean a marcat pentru 3-0 în minutul 81, după un corner bine executat de Mihuţa, pentru ca scorul final, 4-0, să fie stabilit în minutul 84, Susan marcând din apropiere, în urma unei centrări a lui Călin. De remarcat faptul că portarul Păduraru rămâne invincibil în poarta Sebişului, cele trei goluri în opt etape fiind încasate de Merşca.

Hatrick Gelu Velici

Victorie cât se poate de clară pentru liderul Naţional Sebiş, echipă care îşi vede în continuare, în linişte, de treabă. Seria  pozitivă continuă pentru trupa lui Călin Cojocaru, iar contracandidatele la promovare trebuie să ia tot mai în serios Sebişul. Etapa viitoare urmează derby-ul la vârf cu ASU Poli Timişoara, un adevărat test de maturitate pentru tânăra formaţie sebişeană. Naţional a început meciul de astăzi în formula: Păduraru – Rosemblum (75 Dăruială), Oiță, Neacșu, Cherecheș – Avramescu (55 Lazea), Mihuța – Rus (82 Stoian), Unguru, Susan – Velici.