„Leoaicele” de la Piroș Security au pierdut dramatic meciul de la Odorheiu Secuiesc

În etapa cu numărul 5 a Ligii 1 la fotbal feminin, AC Piroș Security s-a deplasat la Odorheiu Secuiesc pentru duelul cu Vasas, formație ce-și propune și în acest sezon calificarea în play-off. Cele două echipe erau despărțite de doar două puncte în clasament, echipa harghiteană având însă un meci în minus. Arădencele au jucat bine timp de 80 de minute, au și avut avantaj pe tabelă, dar au căzut inexplicabil pe final, când gazdele au întors nesperat și spectaculos, scor final 3-1! Odată cu revenirile lui Cauni și Bălaș la echipă, „leoiacele” au părut mult mai echilibrate, iar Dan Cuedan a pregătit o formulă destul de ofensivă. Bozian avea să obțină, în minutul 36, penalty-ul din care AC Piroș Security avea să conducă la pauză pe terenul din Odorhei. Melisa Olariu a marcat cel cu un șut puternic. Replica fetelor de la Vasas a fost palidă și după pauză, egipteanca Maha șomând între buturi până spre final. Kugler a ratat desprinderea în minutul 80, șutând în transversală și cum ocaziile se răzbună, Vasas a reușit egalarea peste patru minute.

Au căzut inexplicabil în ultimele minute, când au primit trei goluri

La o fază ce nu anunța mare lucru, Mitri a marcat cu un șut din cădere, pentru ca în minutul 88, Aradul să primească și golul doi, prin Szasz. Și ca tacâmul să fie complet, elevele lui Bela Laszlo au înscris și golul ce au securizat punctele în secuime, în al doilea minut de prelungire, prin aceeași Mitri. Leoiacele”, care ocupă locul 10 în clasament, cu doar două puncte adunate în cinci etape, joacă tot în deplasare în weekendul ce vine, în județul Caraș-Severin, cu Banat Girls. Cuedan a început meciul de duminică cu: Maha – Ungur, Granados, Olariu (90+4 Gherheș), Tomescu – Cauni, Varga, Cosma (82 Vanu), Kugler – Bozian, Bălaș.