„Leoaicele” de la Piroș Arad au mai urcat un loc, chiar la final de play-out

Remiză prețioasă obținută de echipa arădeană la ACS Târgu Mureș, în ultima etapă a play-out-ului Ligii 1 la fotbal feminin. Gazdele au deschis rapid scorul (min. 6), prin Biro, dar „leoiacele” au egalat un minut mai târziu prin Vanu. Mai mult, arădencele au făcut 2-1 în minutul 23, când Vanu a pasat filtrant și Kugler a înscris plasat din lateral stânga. Două minute mai târziu era deja 2-2, aceeași Biro învingând-o pe Maha cu un șut la colțul scurt.  Deși au mai fost destule ocazii de ambele părți, tabela nu s-a mai modificat până la final, iar punctul obținut le duce pe fetele de la Piroș Security Protect peste teamul din Baia Mare (la golaveraj), moroșencele pierzând cu 6-4 pe terenul retrogradatei Fair-Play.

Nicușor Tanasoglu, directorul sportiv cu atribuții de antrenor al Aradului, a început cu: Maha – Ungur, Olariu, Granados, Stanoiev – Cosma, Varga, Roz, Kugler – Gherheș (46 Nemet), Vanu. Rezerve neutilizate au fost Toader și Cociuba. În final, formația de pe Mureș încheie stagiunea pe locul 3 din play-out, 9 la general, cu 19 puncte.