„Leoaicele” sunt stăpânele Vestului! O nouă victorie cu timişencele de la Fortuna

AC Piroș Security şi-a reconfirmat, duminică, statutul de stăpână a vestului în fotbalul feminin românesc. Practic, echipa pregătită de Dan Cuedan a devenit o „bestia nera” pentru rivalele din Becicherecu Mic, învingându-le pentru a patra oară în acest sezon de Liga 1! După cele trei succese de la Sânnicolau Mic, două în campionat și unul în Cupă, „leoaicele” s-au impus acum și pe terenul celor de la Fortuna, cu 3-1. Olariu a deschis scorul cu un minut înaintea pauzei, iar Balaș a închis conturile în minutul 80, prin reuşita lui Balaş. Heisu a dar, apoi, un euro-gol de la aproape 30 de metri, însă aceeaşi Olariu a risipit pe final emoţiile, pentru o victorie meritată. În urma acestui succes din etapa a şasea a play-off-ului, prima a returului, Piroş Arad ocupă locul trei în clasament, la egalitate de puncte, 35, cu Heniu Prundu Bârgăului, bistriţencele câştigând cu 3-0 în deplasare la Universitatea Galaţi.

Liderul autoritar, Olimpia Cluj, 49 de puncte, a dispus cu 2-1 de Vasas Femina Odorhei. Pentru „leoaice” urmează o săptămână importantă, miercuri, ora 17:30, au meci în sferturile Cupei României, pe terenul ultimei clasate din play-out-ul Ligii 1, Selena Constanţa, iar duminică joacă la Odorhei, cu Vasas Femina. Vă reamintim că finala Cupei României la fotbal feminin se va disputa pe stadionul Francisc Neuman din Arad, în 6 iunie! (foto: Ciprian Petcuţ)