„Leoaicele” sunt de neîmblânzit acasă! A treia victorie la rând şi locul doi în Liga 1

AC Piroș Security a trecut rapid peste înfrângerea de la Prundu Bârgăului, prima din play-off-ul Ligii 1 la fotbal feminin și a învins-o acasă, cu 2-1, pe Universitatea Galați, formație ce remizase la zero în urmă cu o săptămână cu actuala şi viitoarea campioană a României, Olimpia Cluj. Ca și în precedentele două dueluri de pe „Banatul”, „leoiacele” au început tare meciul şi au marcat după numai şapte minute, prin Olariu. „Decarul” gazdelor şi Bălaş puteau mări avansul în prima repriză, dar au fost imprecise la finalizare, însă şi oaspetele au fost periculoase în câteva rânduri, mai ales în debutul reprizei a doua. După o foarfecă spectaculoasă a lui Sucilă, care a greşit de puţin ţinta, Parlak a făcut 2-0 în minutul 63, după o frumoasă acţiune personală. Gălăţencele nu au mai avut ce pierde şi s-au aruncat în atac, pe final esle reuşind să şi marcheze prin Benţoiu, în minutul 84. Insuficient însă pentru a mai pune în pericol victoria muncită şi meritată a „leoaicelor” arădene, care odată cu acest succes urcă din nou pe locul doi în clasamentul din play-off! Totul ca urmare a înfrângerii rivalei din vest, Fortuna Becicherecu Mic, 1-2 acasă cu Olimpia Cluj.

Urmează derby în optimile Cupei, cu Becicherecu Mic

În aceeaşi etapă a patra din play-off, Heniu Prundu Bârgăului a câştigat cu 2-0 la Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. În ierarhia primei ligi, lider detaşat se menţine Olimpia Cluj, 43 de puncte, urmată de Piroş Security Arad, 32 de puncte, Becicherecu Mic şi Prundu Bârgăului, ambele cu 29 de puncte. Antrenorul Dan Cuedan a început partida din Sânnicolau Mic în formula: Marcea – Șuveț, Ancăș, Prisăcari, Drăgan – Bozian, Sucilă, Răduc (90+2 Voinea) – Bălaș (82 Sîrbovan), Olariu (90+2 Prodan), Parlak (74 Tomescu). Pentru fotbalistele din Arad urmează două meciuri foarte importante: miercuri în optimile Cupei României, din nou pe arena „Banatul”, cu rivala Fortuna, în precedentele două partide impunându-se Piroş şi apoi pe 5 mai, în fieful campioanei Olimpia.