„Leoaicele” rămân în cursa pentru locul doi, cu un gol egalizator marcat la ultima fază!

Etapa a 8-a a play-off-ului Ligii I la fotbal feminin a programat astăzi, pe arena Banatul din Sânnicolau Mic, derby-ul pentru locul 2, între arădencele de la Piroș Security și bistrițencele de la Heniu Prundu Bârgăului. Miza punctelor şi-a spus cuvântul iar cele două combatante, apropiate ca şi valoare, au oferit un joc destul de închis şi încâlcit, în special în prima repriză. Abia după pauză au căzut şi golurile, primul în poarta lui Bărbosu, marcat de Grecu la şase minute de la reluare. Piroş avea să preseze pe final, iar eforturile „leoaicelor” lui Dan Cuedan au fost răsplătite în al patrulea minut al prelungirilor, chiar la ultima fază. Atunci, Parlak a prins un şut în cros, portarul oaspetelor a respins în faţă, iar Voinea a marcat golul egalizator, foarte important în tentativa arădencelor de a lupta în continuare pentru titlul de vicecampioane.

Voinea menţine vii speranţele la titlul de vicecampioane

Heniu şi Piroş au 36 de puncte, dar bistriţencele sunt în avantaj în meciurile directe dn play-off. Pe patru stă la pândă timişencele de la Becicherecu Mic, 35 de puncte după victoria de astăzi, 2-0 cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. Olariu şi colegele sale mai au de jucat cu Universitatea Galați, miercuri, în deplasare și cu campioana Olimpia Cluj, duminică, acasă, echipă care o vor înfrunta pe 2 iunie şi în semifinalele Cupei României. Cuedan a început derby-ul de azi în formula: Bărbosu – Șuveț, Ancăș, Marcea, Drăgan – Balaș (78 Voinea), Bozian, Răduc (87 Tomescu), Sucilă – Parlak, Olariu.