„Leoaicele” lui Cuedan au făcut spectacol şi cu Femina, în play-off-ul din Liga 1

AC Piroş Security Arad, formaţie patronată de Pavel Piroş şi antrenată de Dan Cuedan, e în formă excelentă în play-off-ul Ligii 1 la fotbal feminin. După Fortuna Becicherecu Mic, a venit rândul fetelor de Vasas Femina Odorheiu Secuiesc să plece, astăzi, cu mâna goală de pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic, într-un meci contând pentru etapa a doua din play-off. Partida a fost extrem de spectaculoasă, cu destule reușite tehnice în special din partea gazdelor. Începutul pe contre a fost întrerupt de o nouă execuție de excepție a Melisei Olariu. Ca și cu Becicherecu Mic, internaționala de tineret a marcat din afara careului cu un șut frumos. După un sfert de oră era deja 2-0, Balaş marcând din şase metri după o fază creată de Sucilă, care a centrat perfect pentru colega ei. Beno a redus din handicap în minutul 17, pentru ca jucătoarea meciului, Cristina Sucilă, să pună iar două goluri avans pe tabelă, după un penalty scos şi transformat tot de ea, în minutul 21. Cu Marcea din nou în poartă, arădeanca având câteva intervenţii salvatoare, Piroş a reuşit să conserve avantajul şi chiar să-l mărească în minutul 76, când Sucilă a făcut „dubla”.

Cristina Sucilă, cu o „dublă” şi un assist, a fost jucătoarea meciului

Scorul final a fost stabilit în penultimul minut de joc, Mitri oprind tabela la 4-2. Cuedan a trimis pe teren următoarea formulă Marcea – Șuveț, Ancăș, Prisăcari, Tomescu (67 Parlak) – Drăgan, Bozian, Raduc, Sucilă – Olariu (81 Kugler), A. Balaș (86 Voinea). Arădencele bifează a doua victorie consecutivă în play-off și rămân pe locul doi, cu 29 de puncte, cu unul mai mult decât rivala la locul doi, Fortuna Becicherecu Mic, învingătoare azi la scor de tenis, 6-1, cu Universitatea Galaţi. Miercuri, de la ora 15, la Livada, „leoaicele” pornesc mari favorite în duelul arădean cu fetele de la Viitorul, confruntare contând pentru faza a doua a Cupei României. (foto: Piroş Security Lioness, facebook)