„Leoaicele” de la Piroş şi-au întrerupt seria pozitivă la Prundu Bârgăului

Prundu Bârgăului pare să nu le fie pe plac „leoaicelor” de la Piroş Security, care şi-au întrerupt seria pozitivă de rezultate pe terenul lui Heniu, echipă care îi provocase şi ultima înfrângere din Liga 1 la fotbal feminin. Arădencele cedau cu 5-1 în luna octombrie a anului trecut, dar de atunci trupa lui Dan Cuedan a legat un şir de victorii care a urcat-o până pe locul doi în clasament. A venit însă eşecul cu 3-1 de la Prundu Bârgăului, consemnat duminică în cadrul etapei a treia a play-off-ului, rezultat influențat de eliminarea rapidă a egiptencei Maha, revenită în poartă şi aflată la primul meci oficial din acest an pentru Piroş, după întoarcerea din țara natală. Era minutul 21, când în urma unei erori defensive, Maha a făcut henț în afara careului din postură de ultim om și a primit roşu direct! Între buturi a intrat Marcea, cea care apărase şi la meciurile cu Becicherecu Mic și Vasas Femina, din startul play-off-ului. Chiar şi în inferioritate numerică, în minutul 27, Melisa Olariu a deschis scorul. Totuşi, cu două minute înainte de pauză, Palaghia a egalat la 1, aceeaşi jucătoare aducându-şi echipa în avantaj imediat după reluare, în minutul 53.

Eliminarea rapidă a egiptencei Maha, decisivă în stabilirea învingătoarei

Olariu și Sucilă au mai încercat câte ceva, fiind la originea unor faze periculoase, dar în prelungiri, când arădeancele au forţat egalarea cu toate liniile, gazdele au mai punctat odată prin Hornea, scor final 3-1. Cuedan a început meciul cu: Maha – Șuveț, Ancăș, Prisăcari (72 Tomescu), Marcea – Drăgan, Răduc, Bozian (90+3 Prodan), Sucilă – Parlak (63 Bălaș), Olariu (90+3 Voinea). Fortuna Becicherecu Mic a remizat, 0-0 la Odorheiu Secuiesc şi a urcat pe locul doi, având golaveraj superior faţă de cel al arădencelor, ambele echipe adunând 29 de puncte. Lider se menţine Olimpia Cluj, 40 de puncte, blocată surprinzător la Galaţi, scor 0-0. În etapa a patra, programată week-end-ul viitor, Piroş Security primeşte vizita Universităţii din Galaţi.