„Leoaicele” de la Piroş Security şi-au asigurat podiumul, în prima ligă de fotbal!

Piroș Security Arad și-a asigurat locul pe podium şi implicit o medalie, în Liga 1 la fotbal feminin! Asta în condiţiile în care a câștigat astăzi cu 1-0 (0-0) în ultima deplasare din acest sezon, la Universitatea Galați, meci contând pentru etapa a noua, penultima din play-off. Dan Cuedan le-a trimis în formula de start pe Bărbosu – Șuveț, Ancăș, Marcea, Drăgan – Bozian, Răduc – Bălaș, Voinea, (81 Sîrbovan), Parlak – Olariu (90+1 Kugler). Golghetera Melisa Olariu le-a adus cele trei puncte „leoaicelor”, marcând unicul gol al partidei în minutul 51, din penalty. Piroș Security Arad a ajuns la 39 de puncte și și-a asigurat locul pe podium, după ce s-a distanțat la patru puncte de rivala din Vest, Fortuna Becicherecu Mic, învinsă cu 3-1 pe terenul campioanei Olimpia Cluj.

Victorie la limită, la Galaţi: urmează o „dublă” cu campioana!

Arădencele joacă în ultima etapă acasă, duminică, ora 11 (arena Banatul din Sînnicolau Mic), cu campioana Universitatea Olimpia Cluj și continuă lupta pentru locul doi cu Heniu Prundu Bârgăului. Bistriţencele, care aveau 36 de puncte înainte de acest meci, joacă în etapa intermediară la această oră, cu Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, 0-0 la pauză. Piroş Security şi Olimpia Cluj se înfruntă şi pe 2 iunie, tot la Arad, în cadrul semifinalei de Cupa României.