„Leoaicele” de la Piroș Security s-au calificat în sferturile Cupei României

După ce a trecut pe terenul din Comloșu Mare de fetele de la Banat Girls cu 3-0, în play-out-ul din Liga 1 la fotbal feminin, Piroș Security a dispus cu același scor de adversarele și sâmbătă, în optimile de finală ale Cupei României. Fără antrenorul Dan Cuedan, reținut acasă de probleme personale, pe bancă a stat președintele Pavel Piroș. Chiar și fără staff tehnic, arădencele au rezolvat fără emoții meciul. Scorul a fost deschis în minutul 32 de Varga, pentru ca după pauză, în minutele 58 și 80, Bozian și Vanu să majoreze avansul la scor de forfait. AC Piroș Security așteaptă să afle cu cine va juca în sferturi de finală, Cupa rămânând singura provocare din acest sezon. Și asta pentru că în play-out, „leoaicele” nu au adversare pe măsura lor. Maha – Cauni, A. Ion, Granados, Tomescu – Bălaș, Bozian (85 Jarnea), Varga, Kugler – Prunar (85 Stanoiev), Sally Mansour (65 Vanu) a fost echipa aliniată de AC Piroș Security în Banat.

Ultima provocare a sezonului pentru arădence

În celelalte meciuri disputate în optimile Cupei României s-au consemnat rezultatele: CS Academia de Fotbal şi Tenis Măgura – ACS Vasas Femina FC  0-6, ACS Fotbal Feminin Baia Mare – ACS Heniu Prundu Bârgăului  0-9, ACS Atletic Olimpia Gherla – Universitatea Olimpia Cluj  0-9, ACS Navobi Iasi – ACS Vulpitele Galbene  3-1, Atletic Club Onix 2010 – AFC Fair Play  0-10, AS CS Carmen Bucureşti 1937 – CSM Alexandria 0-1. Meciul dintre Selena Constanța și U. Galați se joacă pe 27 aprilie.