„Leoaicele” de la Piroș Security Arad au obținut pe Dunăre prima victorie stagională

A venit și ziua primei și foarte probabil singurei victorii a turului Ligii 1 la fotbal pentru fetele de la Piroș Security Arad. Au fost puncte foarte muncite, duminică, pe terenul „lanternei roșii” din Galați, care a condus cu 1-0, dar care avea să fie întoarsă apoi de o echipă arădeană deplasată pe Dunăre în exact 11 jucătoare, dintre care șase au fost junioare! Melisa Olariu, 20 ani, a înscris ambele goluri ale „roș-albelor”. Diana Drosu a deschis tabela pentru gazde după doar 17 minute, însă arădencele au avut rapid replică. Olariu a obținut un penalty pe care, însă, tot ea l-a irosit. Aceeași jucătoare s-a revanșat cu golul de 1-1, ce a venit în minutul 26, după o pasă filtrantă a căpitanului Bozian. Învingătoarea s-a decis cu 18 minute înainte de final, când aceeași Olariu a marcat cu un șut plasat, tot după o pasă a lui Bozian.

Meci decis de dubla lui Olariu, etapa viitoare vine campioana!

Victoria va rămâne și singura a turului, din moment ce etapa viitoare vine la Arad campioana ultimilor ani, Olimpia Universitatea Cluj. Cu cinci puncte adunate în clasament, arădencele rămân pe locul 10 în clasament, Fair Play București și Universitatea Galați împărțind ultima poziție, cu un singur punct acumulat. Piroș Security a jucat în partida de pe Dunăre în formula: Maha – Ungur, Granados, Tomescu – Stanoiev, Bozian, Gherheș, Kugler – Cociuba, Olariu, Nicola.