„Leoaicele” de la Piroş s-au întors cu trei puncte de la Baia Mare

Etapa a zecea din prima ligă de fotbal feminin le-a găsit pe „leoiace” pe arena „Viorel Mateianu” din Baia Mare. Arădencele de la Piroş Securtiy au dat peste o formație care, din cauza infectărilor cu COVID, nu au mai jucat de pe 7 octombrie și acest lucru avea să conteze. Olariu a deschis scorul în “Dealul Florilor”, dar băimărencele au egalat la una dintre puținele lor faze de poartă, prin Lunca. Chiar înainte de pauză, la o centrare în fața porții, o jucătoare a gazdelor și-a introdus balonul în poartă şi la pauză a fost 1-2. Junioara Kugler, în vârstă de doar 15 ani, a închis conturile pe final, în minutul 81, cu un şut frumos din lovitură liberă de la 20 de metri. În prelungiri, Predoi a stabilit scorul final, 2-3.

Arădencele au meci joi, cu ultima clasată

În runda a zecea s-au mai consemnat rezultatele: Olimpia Cluj – Carmen București 9-2, Heniu Prundu Bârgăului – Fortuna Becicherecu Mic 2-2, Vasas Femina Odorhei – Universitatea Alexandria 4-1, Banat Girls – Universitatea Galați 1-2, Selena SN Constanta – Asociația Fotbal Club Fair-Play 0-1. AC Piroș Security rămâne deocamdată pe locul 7 în Liga 1, în afara play-offului, dar după meciul de joi cu ultima clasată, Selena Constanța, situaţia se poate schimba. “Leoaicele” lui Cuedan mai au de disputat și restanțele de la Alexandria (3 decembrie) și de acasă cu Becicherecu Mic (6 decembrie).