„Leoaicele” de la Piroş s-au impus spectaculos în derby-ul vestului din play-off

Fotbalistele de la Piroş Security Arad au obţinut o victorie importantă astăzi, pe terenul din Sânnicolau Mic, în prima etapă din play-off-ul Ligii 1. Sorţii au decis ca, în chiar primul meci oficial al anului, să se înfrunte rivalele din vest, ocupante ale locurilor 3 şi 2 înaintea rundei inaugurale. Piroş Security şi Fortuna Becicherecu Mic aveau însă să facă rocada în clasament după rezultatul de pe „Banatul”. La fel ca şi în decembrie 2020, când cele două formaţii închideau sezonul regulat tot la Arad cu o restanţă adjudecată de gazde cu 2-0, „leoaicele” au avut câştig de cauză, de această dată cu 3-2 (1-0). Chiar şi fără internaţionalele Shehata şi Parlak, care nu au obţinut la timp viza de revenire în România, fetele lui Cuedan s-au mobilizat exemplar şi şi-au răpus încă o dată marea rivală. Cu fundaşul Marcea trecută între buturi, la fel ca în prima etapă, la Olimpia, Piroş s-a descurcat bine în prima repriză, când a reuşit să deschidă scorul dintr-un penalty scos de Olariu şi transformat de Sucilă, în minutul 26. Melisa Olariu (foto) a făcut un meci mare şi a înscris un euro-gol în minutul 54, cu un şut lobat de la 30 de metri! Timişencele nu au dat cedat însă lupta şi după exact o oră de joc reduceau din handicap prin Rus, care a înscris cu capul în urma unui corner.

Cu o „dublă” şi un penalty scos, Melisa Olariu a fost MVP-ul derby-ului!

Olariu şi-a continuat însă recitalul şi peste alte două minute a refăcut diferenţa de două goluri de pe tabelă, 3-1, pentru ca Pera să stabilească scorul final în minutul 66. Ienovan putea egala, dar a nimerit transversala, în vreme ce Olariu a fost aproape de hatrick în minutul 82, şutul său din 15 metri găsind-o pe Pavel la post. Fortuna a forţat pe final, dar nu a mai fost periculoasă, astfel că derby-ul le revine arădencelor de la Piroş Security, care cu acest succes, al doilea asupra rivalei în decurs de trei luni, urcă pe locul 2 în Liga 1, la un punct peste Becicherecu Mic! Cu selecţionerul Cristian Dulca în tribunele din Sânicolau, Dan Cuedan a început partida de astăzi în formula: Marcea –  Șuveț, Ancăș, Prisăcari, Tomescu (69 Voinea) – Drăgan, Bozian, (90+3 Kugler) Răduc, Sucilă – A.Balaș, Olariu. Etapa viitoare, Piroş are meci tot acasă, cu Vasas Femina Odorhei.