„Leoaicele” de la Piroş au întors scorul la Alexandria şi vor juca în play-off-ul Ligii 1!

„Leoiacele” arădene au câştigat cu 3-2, astăzi, în restanța din cadrul etapei a 6-a a Ligii I la fotbal feminin şi la final au reuşit să obţină punctele ce le asigură matematic prezența în play-off! Conduse cu 2-0 la pauză pe terenul Universităţii Alexandria, jucătoarele lui Dan Cuedan au strâns rândurile în partea a doua, după o ședință mobilizatoare la pauză. Sucilă a marcat pentru 2-1 în minutul 49, marcând dintr-o lovitură liberă de la 23 de metri, aceeași jucătoare egalând şase minute mai târziu, dintr-un penalty obținut de Olariu. Revenirea lui Piroş Security a fost totală după ce junioara Magda Drăgan a marcat în minutul 67, cu un şut  plasat din careu. Cu 20 de puncte după zece meciuri, echipa arădeană a urcat pe locul 5 în clasament şi practic şi-a asigurat matematic calificarea în play-off.

Derby-ul cu Becicherecu Mic, ultimul meci al anului

Arădencele vor juca în Top 6 la primăvară, însă ar dori să termine cât mai sus sezonul regulat. Ar mai putea urca chiar două locuri, până pe 3, dacă trec şi de Fortuna Becicherecu Mic, în restanţa de pe 6 decembrie, ultimul meci al anului, sau măcar o poziţie, dacă obţin un egal în derby-ul vestic cu timişenele ce au asigurat locul doi. În disputa cu Alexandria, Cuedan a mizat pe formula: Maha – Șuveț, Ancăș, Marcea, Bot (27 Tomescu) – Bozian, Răduc, Sucilă (82 Sârbovan)  – Drăgan, Olariu (75 Kugler), Parlak.