„Leoaicele” de la Piroş au defilat pe Dunăre şi se menţin pe loc de play-off

AC Piroș Security a reușit să câştige la scor de tenis în Liga 1 feminină la fotbal. Arădencele pregătite de Dan Cuedan, cu internaţionala egipteancă Salwa Mansour în mare formă, s-au impus cu 6-0 la Galați și păstrează încă locul de play-off, chiar în fața rivalelor de la Poli Timișoara. Meciul de duminică, de pe arena „Dunărea”, a fost la discreţia totală a  „leoaicelor”, nemiloase cu gazdele. La pauză era deja 3-0 pentru Piroş, după hattrick-ul lui Salwa. Olariu şi Salwa au marcat în repriza a doua din două penalty-uri, iar tabela a închis-o Voinea, cu cinci minute înainte de final. Cuedan a început meciul cu: Maha – Cauni, Șuveț, A. Ion, Tomescu – Bălaș, Bozian, Kugler, Prunar (82 Jarnea) – Salwa – Olariu (65 Voinea). Echipa arădeană ajunge la cota 12 puncte după primul succes extern al sezonului şi e pe 6 în clasament, la două lungimi peste Poli, dar şi un meci mai puţin disputat.

Mâine dimineaţă se joacă restanţa dintre Piroş şi campioana Olimpia Cluj

E vorba de restanţa din runda inaugurală cu campioana „en-titre” Olimpia Cluj, programată chiar mâine la Arad, de la ora 11, la doar 48 de ore de la disputa de la Galaţi. În cadrul etapei cu numărul 8 a Ligii 1 la fotbal feminin s-au mai consemnat rezultatele: Fair Play București – Heniu Prundu Bârgăului 1-2, FCM Târgu Mureș – Poli Timișoara 0-3, Vasas Femina Odorhei – Feminin Baia Mare 3-0 şi Banat Girls – Olimpia Cluj 0-8. În clasament conduce Vasa Femina, 22 de puncte, urmată de Olimpia Cluj şi Heniu Prundu Bârgăului, ambele cu 21 de puncte, cu menţiunea că Olimpia mai are de jucat restanţa cu Aradul.