„Leoaicele” de la Piroș au câștigat la ultima suflare și sunt ca și salvate de la retrogradare

Fotbalistele de la AC Piroș Security au avut meci greu și important pe teren propriu, în fața „lanternei roșii” din play-out-ul Ligii 1, Universitatea Galați. Fiindcă își juca ultima șansă la salvarea de la retrogradare, trupa de pe Dunăre a luptat până la final pentru un rezultat pozitiv și s-a recunoscut învinsă de abia în cel de-al șaselea minut de prelungire, practic la ultima suflare! Gazdele și-au făcut și singure meciul greu prin ratările mari. Vanu, în două rânduri, Bajko și Roz au iertat-o pe Bobocea din poziții ideale, finalizând imprecis. La reluare, Olariu și Varga nu au găsit nici ele calea spre gol. Oaspetele au trecut rareori de mijlocul terenului, dar gălățencele păreau să scape cu un punct de pe „Banatul” din Sânnicolau Mic. A venit, însă, al șaselea minut de prelungiri, când un fundaș al adversarei a comis henț la centrarea în careu a nou-intratei Nemet și „centralul” a dictat penalty.

Sărbătorita zilei, Bianka Grandanos, a decis meciul cu penalty-ul din minutul 96!

Fiindcă a împlinit chiar duminică 20 de ani, Bianka Grandanos a marcat de la punctul cu var, făcându-și un superb cadou de ziua ei. AC Piroș Security se impune la limită, cu 1-0 și ajunge la cota 14 în clasamentul play-out-ului. Arădencele nu sunt încă salvate matematic de la retrogradare, păstrând șapte puncte avans față de Fair-Play Joc Cinstit, în condițiile se mai joacă și meciul direct de la Arad, pe 21 mai. AC Piroș Security, echipă condusă de pe bancă de directorul sportiv cu atribuții de antrenor Nicușor Tanasoglu, a început meciul cu: Maha – Ungur (46 Gherheș), Grandanos, Olariu, Stanoiev – Cosma, Roz (85 Nemet), Varga, Kugler – Bajko – Vanu. (credit foto: Cipri Petcuț)