„Leoaicele” de la Piroş au câştigat derby-ul şi încheie anul pe podiumul Ligii 1!

Amânat din cauza cazurilor de infectare cu COVID din tabăra arădeană, derby-ul vestului la fotbal feminin s-a disputat pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic. Piroş Security şi Fortuna Becicherecu Mic aveau asigurată calificarea în play-off, dar exista miza punctelor. Timişenele erau sigure de locul doi la finele sezonului regulat, în timp ce arădencele puteau urca pe podium cu o victorie. Iar asta avea să conteze pe teren, unde fetele lui Dan Cuedan s-au dovedit mai determinate şi ambiţioase. Meciul a început perfect pentru gazde, Sucilă transformând în minutul 2 un penalty scos de Olariu. Parlak şi Olariu au irosit apoi două şanse mari, în prima repriză, iertându-le pe oaspete de un al doilea gol. Tot „leoaicele” au fost mai bune în partea a doua, iar în minutul 80 Prisăcari a închis conturile cu un gol frumos, din lovitură liberă de la 30 de metri. Fortuna a trimis singurul şut pe poartă în prelungiri, când atacantul naţionalei, Laura Rus, a şutat slab şi pe direcţia egiptencei Maha.

Victorie de orgoliu pentru arădence

S-a terminat 2-0 și arădencele au sărbătorit o victorie preţioasă, care le propulseză pe locul trei înainte de play-off, cu 23 de puncte.  Becichrecu Mic încheie sezonul regulat pe doi, cu 25 de puncte, iar lider este campioana şi favorita la titlu şi în această stagiune, Olimpia Cluj, 30 de puncte şi un meci mai puţin disputat. AC Piroș Security a început ultimul derby al anului în formula: Maha – Șuveț, Ancăș, Prisăcari, Marcea – Bozian, Răduc  (76 Tomescu), Sucilă – Parlak (88 Sârbovan), Olariu (65 Kugler), Drăgan (88 Prodan).