„Leoaicele” de la Piroş Arad nu au jucat nici măcar o repriză, în debutul play-out-ului!

Play-out-ul Ligii 1 la fotbal feminin a debutat cu un meci uşor pentru AC Piroș Security Arad. Echipa din Galați s-a prezentat, duminică, pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic în doar opt jucătoare, iar cum una dintre ele s-a accidentat în minutul 42, la scorul de 4-0 pentru gazde, arbitrul a fluierat finalul. Pentru formația antrenată de Dan Cuedan au debutat Bianka Granados și Geanina Stanoiev, în timp ce golghetera Olariu se lasă încă aşteptată între „leoaice”. Revenind la meciul inaugural al play-out-ului, junioara Kugler a deschis scorul, Mansour a transformat apoi un penalty obținut de Stanioev, după care tot egipteanca a ratat o lovitură de la 11 metri scoasă de Kugler. Bozian a bifat „dubla”, iar la faza ultimului gol, Sfetcu s-a accidentat şi nu a mai mai putut continua. Conform regulamentului, care spune la fotbal feminin că o echipă nu poate avea mai puţin de şapte jucătoare de câmp, s-a auzit fluierul de final al arbitrului de centru!

Victorie la „masa verde” pentru trupa lui Dan Cuedan

Universitatea va rămâne cu doar trei puncte în clasament, pe loc de retrogradare directă, în timp ce AC Piroș Security se duce la 21 de puncte şi conduce detaşat în play-out. Conform regulamentului, „leoaicele” vor câștiga la „masa verde” cu 3-0. În următoarea etapă, arădencele se deplasează în județul Caraș-Severin, la Comloșul Mare, pentru confruntarea cu Banat Girls. Dan Cuedan a început meciul cu Universitatea Galaţi în formula: Maha – Granados, A.Ion, Tomescu – Cauni, Stanoiev, Prunar, Kugler – Bălaș, Bozian, Sally Mansour. (foto: sportarad)