„Leoaicele” de la Piroş Arad au dat recital pe terenul „lanternei roşii”

La patru zile după calificarea în semifinalele Cupei României, AC Piroș Security a avut deplasare la Târgoviște, împotriva „lanternei roșii” din Liga 1 la fotbal feminin, meci contând pentru etapa a 8-a a play-out-ului. A fost o simplă defilare a „leoaicelor” lui Dan Cuedan, care s-au impus cu un neverosimil 10-1, cu goluri arădene purtând semnăturile lui Ion, în minutele 42, 56 și 76, Mansour, minutele 31 și 86, Bozian, minutele 18 și 52, Kugler, minutul 25, mezina Jarnea, 17 ani, cu prima sa reuşită în Liga 1, minutul 74 şi Varga, minutul 85. AC Piroș Security a jucat în formula: Maha – Cauni, Granados, A. Ion, Stanoiev – Prunar, Bozian, Varga, Kugler – Jarnea, Mansour.

Le-au dat zece târgoviştencelor! Ion a bifat hatrick-ul, Mansor şi Bozian câte o „dublă”

AC Piroș Security ajunge la 40 de puncte în clasament și golevaraj 44-3, iar Mansour și Bozian sunt cele mai bune marcatoare stagionale din Liga 1. Piroş mai are de jucat în play-out, cu echipele din Baia Mare, la Arad și Târgu Mureș, în deplasare. Arădencele aşteaptă să își afle adversara din „careul de ași” al Cupei, variantele fiind Olimpia Cluj, Heniu Prundu Bârgăului și Vasas Femina Odorheiu Secuiesc, practic principalele forţe din fotbalul feminin românesc.