„Leoaicele” au smuls un egal cu bucureștencele de la Fair Play, în primul meci pe teren propriu

Fotbalistele de la Piroș Security au un start mai puțin bun de campionat. După eșecul neverosimil de la Timișoara, 0-11 cu Poli, din runda inaugurală a Ligii 1, arădencele nu au reușit să treacă de Fair-Play Joc Cinstit București, la primul meci de pe teren propriu din acest sezon. Pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic, bucureștencele au început tare și au deschis scorul după doar două minute, prin Preda. În minutul 15 s-a făcut 2-0 pentru vizitatoare, cu Stancu marcatoare. De abia după o jumătate de oră de joc, „leoaicele” s-au văzut și în atac, Bozian ratând în două rânduri șansa primei reușite stagionale. Partea a doua a fost mult mai bună pentru fetele lui Tiberiu Butura, iar Stanoiev a redus din handicap în minutul 58, cu un șut frumos de la marginea careului. Varga a ratat apoi singură cu portarul, pentru ca în minutul 76 Preda să fie eliminată direct de pe teren pentru jigniri la adresa unuia din tușieri. În superioritate numerică, arădencele au atacat cu toate liniile, iar egalarea a venit din piciorul Melisei Olariu, în minutul 87 „decarul” celor de la Piroș marcând cu un șut în diagonală, ce s-a oprit în vinclu.

Stanoiev și Olariu au salvat un punct, oaspetele au terminat meciul în 9 jucătoare

În ultimele secvențe, Huțanu a văzut al doilea „galben”, iar Fair Play rămânea în doar 9 jucătoare, dar era prea târziu pentru reușita de trei puncte a Aradului, deși Granados și Varga au fost aproape de gol. Piroș a început meciul în formula: Maha – Ungur, Granados, Pozmac (28 Stanoiev), Tomescu – Cosma, Bozian, Varga, Kugler – Olariu, Vanu. După două etape, echipa arădeană ocupă locul 9 în clasamentul Ligii 1, cu un singur punct. Cu punctaj maxim conduc în ierarhie Universitatea Cluj, 11-0 la ACS Fotbal Feminin Baia Mare, Carmen București, 10-0 cu Universitatea Galați și Politehnica Timișoara, 3-0 la ACS Târgu Mureș. În runda viitoare, Piroș joacă în deplasare la Csikszereda Miercurea Ciuc, meci programat duminică, 18 septembrie, de la ora 11.