„Leoaicele” au ocazia revanşei, în Cupa României! Adversară accesibilă spre semifinale

Cu primul loc demult asigurat în play-out-ul Ligii 1 la fotbal feminin, AC Piroș Security Arad se concentrează acum pe Cupa României, ultimul obiectiv important al sezonului. Chiar astăzi şi-au aflat „leoaicele” adversara din sferturile de finală ale competiției, urmând să se deplaseze în comuna ilfoveană Ciorogârla, pentru meciul cu Fair Play Joc Cinstit. Nu se putea o ocazie mai bună pentru o revanşă, formaţia ce joacă la 20 de kilometri de Bucureşti fiind chiar echipa ce le-a luat fața „leoiacelor” în drumul spre play-off-ul din acest an, în ultima etapă a sezonului regulat. Fetele de la Fair Play nu se simt deloc bine în play-off şi nu au luat niciun punct după șase runde și, evident, ocupă ultima poziție, dar pe de altă parte au alt tip de adversare decât cele întâlnite de arădencele pregătite de Dan Cuedan, în play-out.

Duelul cu Fair Play Joc Cinstit se joacă la Ciorogârla, pe 11 mai

În singurul joc direct dintre cele două echipe în acest sezon, AC Piroș Security a trecut de ilfovene cu 4-1, după „dubla” lui Olariu, care însă s-a despărţit în iarnă de Piroş Security, Sally Mansour și Tomescu, respectiv Frîncu. Confruntarea dintre Fair-Play și Piroș Security va avea loc într-o singură manşă, miercuri, 11 mai, de la ora 17:30, când se mai dispută și celelalte trei partide din cadrul sferturilor de finală: Navobi Iași – ACS Prundu Bârgăului, CSM Alexandria – Olimpia Cluj şi Selena SN Constanța – Vasas Femina Odorheiu Secuiesc. Faza semifinalelor este programată pe 25 mai.