„Leoaicele” au obţinut prima victorie stagională, recital dat de egipteanca Salva

Pe arena „Banatul” din Sânnicolau Mic, „leoaicele” de la Piroş Security Arad au trecut cu 4-0 de ACS Fotbal Feminin Baia Mare şi şi-au trecut în cont prima victorie stagională în Liga 1 la fotbal feminin. Omul meciului a fost noua achiziţie, Salva Mansour Smail Elmetwally, mijlocașul de 31 de ani reuşind„dubla” la debutul pentru arădence. Recitalul fotbalistei din naționala Egiptului a început în minutul 25, când a marcat din lovitură liberă de la 22 de metri. Până la pauză, a înscris și Eli Bozian, care a găsit plasa porții adverse tot cu un șut de la distanţă, de la aproape 25 de metri. Andrada Vanu, revenită la Piroș după două sezoane, a făcut 3-0, iar Salva şi-a complet prestaţia bună cu reuşita de 4-0, venită cu 12 minute înainte de final. Dan Cuedan, care mai aşteaptă întăriri la echipă, a început meciul cu: Sheatha – Cauni, Șuveț, A. Ion, Tomescu – Prunar, Salva, Bozian, Kugler (79 Jula) – Voinea (79 Jarnea), Olariu (71 Vanu).

Urmează deplasarea de peste două săptămâni, de la Heniu

În celelalte confruntări ale etapei a treia s-au consemnat rezultatele: Poli Timişoara – Olimpia Cluj 1-4, CSM Alexandria – Heniu Prundu Bârgăului 0-4, Banat Girls – Fair Play Joc Cinstit 0-3, Universitatea Galaţi – Ladies Târgu Mureş 2-8 şi CSS Târgovişte – Vasas Femina 0-3. În clasament conduc Fair Play, Heniu şi Vasas, toate cu 9 puncte, urmate de Olimpia Cluj, 6 puncte, dar campioana mai are de jucat restanţa cu Aradul, din runda ianugurală. Piroş e pe 6, cu trei puncte adunate. Campionatul se întrerupe până în 26 septembrie, când AC Piroș Security se deplasează pe terenul vicecampioanei, Heniu Prundu Bârgăului.