“Leoaicele” au făcut tripla cu rivalele din vest! Piroş visează la finala Cupei, de la Arad

Astăzi s-au disputat partidele din optimile de finală ale Cupei României la fotbal feminin, fază în care au ajuns 12 echipe din Liga 1, două din Liga 2 și două formații din Liga 3. În urma rezultatelor din optimi, merg mai departe în sferturi șapte echipe din primul eșalon (Universitatea Alexandria, Carmen București, Selena ȘN Constanța, Piroș Security Arad, Heniu Prundu Bârgăului, Universitatea Olimpia Cluj și Vasas Femina Odorhei) și o echipă din Liga 2 (Vulpițele Galbene Roman). Faza sferturilor de finală va avea loc pe 12 mai. Semifinalele se vor disputa pe 2 iunie, iar marea finală este programată pe 6 iunie, la Arad! Cel mai disputat şi spectaculos meci al optimilor a fost, aşa cum era de aşteptat, cel de pe arena Banatul din Sânnicolau Mic, dintre rivalele din vest, Piroş Security Arad şi Fortuna Becicherecu Mic. “Leoaicele” lui Dan Cuedan au făcut tripla în faţa timişenelor, câştigând al treilea meci la rând din ultimele cinci luni, toate disputate acasă, două în Liga 1, în sezonul regulat şi apoi în play-off şi miercuri, în optimille Cupei. Cel din urmă a fost şi cel mai greu succes, obţinut după prelungiri, 4-3, după ce la capătul celor 90 de minute scorul a fost egal, 3-3! Parlak a deschis scorul pentru arădence, dar Laura Rus a egalat, stabilind scorul pauzei.

Calificare în minutul 115, din piciorul lui Bozian! A fost 3-3 după 90 de minute

Piroş părea scăpată în câştigătoare după reuşitele lui Drăgan şi Sucilă, din minutele 60 şi 65. Oaspetele nu au renunţat însă la luptă, egalând pe un final dramatic, prin golurile marcate de Codrescu, în minutul 85 şi Duşa, în minutul 92! Au urmat două reprize de prelungiri şi superbul gol reuşit în minutul 115 de Bozian, care a transformat impecabil o lovitură liberă de la 18 metri. Victorie şi calificare superbă pentru arădence, care au un parcurs excelent şi în Liga 1, unde ocupă momentan locul doi. Preşedintele clubului, Pavel Piroş, a anunţat la final că Aradul va găzdui finala Cupei României, cel mai probabil pe stadionul “Francisc Neuman”. Calificată în sferturile de finală ale competiţiei, Piroş Security speră acum să joace în ultimul act, după ce anul trecut disputa semifinala Cupei. Deși nu a stat pe bancă, Cuedan a început meciul de astăzi în formula: Maha – Marcea ( cpt.), Drăgan, Șuveț, Ancăș, Sucilă, Prisecari, Răduc, Olariu, Parlak, Balaș. Rezerve: Voinea, Tomescu, Sîrbovan, Bozian.

Piroş a dat marea veste: finala Cupei României se va juca la Arad!

Rezultatele meciurilor din optimile Cupei României feminin: Banat Girls – Universitatea Alexandria 2-5, Carmen București – Fair Play București 2-1, Selena ȘN Constanța – Universitatea Galați 3-1, Piroș Security Arad – Fortuna Becicherecu Mic 4-3 (3-3) după prelungiri, ACS Fotbal Feminin Baia Mare – Heniu Prundu Bârgăului 0-3, ACS Academia de Fotbal și Tenis Măgura – Universitatea Olimpia Cluj 1-17, CSȘ Nicu Gane Fălticeni – Vulpițele Galbene Roman 0-9 şi ACS Colțea 1920 Brașov – Vasas Femina Odorheiu Secuiesc 0-15.