„Leoaicele” arădene au rezistat doar o repriză pe terenul campioanei Olimpia

La Iclod, în județul Cluj, s-a disputat astăzi derby-ul Ligii 1 la fotbal feminin. Faţă în faţa au stat liderul detaşat şi viitoarea campioană, Olimpia Cluj şi Piroş Security Arad, ocupanta locului doi înaintea rundei a 5-a din play-off, ultima a turului. Arădencele nu au făcut un meci tocmai rău, mai ales în prima repriză, când la vestiare s-a intrat cu scor alb, 0-0. Mult mai experimentate, clujencele au taxat în partea a doua micile greşeli din tabăra „leoaicelor” pregătite de Dan Cuedan. Ciolacu , în minutul 56 și Mirea, în minutul 68, au pus avantaj liniştitor pe tabelă pentru Olimpia, dar Piroş revenit în joc în minutul 72, după o execuţie frumoasă a lui Olariu, scăpată singură spre poartă. Cu opt minute înainte de final, Ciolacu şi-a trecut însă în cont „dubla” şi a închis conturile, pentru un 3-1. Cuedan a început partida cu: Maha – Șuveț, Ancă, Prisăcari, Marcea – Drăgan, Bozian, Sucilă (44 Sîrbovan) – Parlak (88 Voinea), Balaș (61 Răduc), Olariu.

Pe finalul primei reprize, Sucilă s-a accidentat, dar nu grav, iar în minutul 88, Bozian a fost eliminată pentru două galbene şi va rata derby-ul din prima etapă a returului, dela Becicherecu Mic. AC Piroș Security a cedat locul doi după acest eşec, dar nu rivalelor din Timiş, ci fetelor de la Prundu Bârgăului, care au câştigat tot astăzi, 1-0, duelul cu Fortuna. Heniu şi Piroş au 32 de puncte în clasament, iar Fortuna 29. Lider detaşat se menţine Olimpia, 46 de puncte. Duminică începe returul play-outului, cu derby-ul vestului Becicherecu Mic – Piroș Security.