„Leoaice” tinere și neîmblânzite: victorie importantă pe Dunăre, în debut de play-out!

Prim divizionara de fotbal feminin a Aradului a debutat cu dreptul în play-out. AC Piroș Security s-a impus cu 3-1 (2-1) la Galați în fața uneia din contracandidatele în lupta pentru supraviețuire și asta în condițiile în care a aliniat o echipă foarte tânără. Arădencele au început partida cu nu mai puțin de șase jucătoare sub vârstă, trei dintre ele având doar 17 ani, iar altele două 16! Chiar și așa, „leoaicele” au reușit să ia toate punctele în fața unei echipe gazdă ce-și juca, practic ultima șansă, din postura de „lanternă” roșie, cu un singur punct acumulat la finalul sezonului regulat. Formația de la Dunăre a început mai bine și a deschis scorul prin Dumitru, în minutul 34, dar AC Piroș Security a revenit rapid și a rezolvat meciul în doar un sfert de oră.

Puncte mari pentru obiectivul salvării de la retrogradare

Kugler a egalat cu o „torpilă” din afara careului, în minutul 36, iar Vanu și-a dus echipa în avantaj. Cosma a închis conturile cu reușita sa, la doar două minute de la revenirea de la vestiare. Președintele Pavel Piroș a făcut deplasarea de 700 de kilometri alături de echipă. Cu Nicușor Tanasoglu mai mult antrenor de conjunctură, AC Piroș a început meciul cu Universitatea în formula: Maha – Ungur, Granados, Olariu, Stanoiev – Cosma, Roz, Kugler – Gherheș (85 Vidrașcu), Nemet – Vanu. Arădencele au 8 puncte în clasament și etapa viitoare primesc vizita celor de la ACS Fotbal Feminin Baia Mare.