Leoaice pe „Banatul”! Piroş Security şi-a trecut în cont a doua victorie stagională

Piroș Security a obţinut a doua victorie în Liga 1 de fotbal feminin. Arădencele au învins cu 4-1 formația de pe locul patru, AFC Fair Play București, după un joc controlat de elevele lui Dan Cuedan. A fost o partidă plăcută pe „Banatul” din Sînicolau Mic, cu multe ocazii, „leoaicele” fiind mai inspirate la finalizare. Olariu a deschis scorul în minutul 14, pentru ca Tomescu să dubleze avantajul nouă minute mai târziu. În minutul 25 s-a făcut 2-1, Frîncu marcând pentru vizitatoare. Egipteanca Salwa a refăcut însă diferenţa de două goluri de pe tabelă, cu golul din minutul 42, stabilind şi scorul pauzei, 3-1. Conturile aveau să fie închise în minutul 57, când Olariu a făcut “dubla” după o frumoasă acţiune personală. Până la final, ambele echipe au mai ratat ocazii bune, dar nu s-a mai marcat. Dan Cuedan a început meciul cu: Maha – Cauni, Șuveț, Ion, Tomescu – Voinea (73 Vanu), Bozian, Kugler, Prunar (90 Jarnea) – Salwa, Olariu (90+5 Jula). Altfel, Bianka Granados, 18 ani, ce poate juca fundaş central sau de bandă, sosită de la Academia de fotbal din Alberta, Canada, este noua achiziţie a echipei arădene. Ea a asistat la meciul de duminică şi aşteaptă cartea verde din partea Federației Canadiene, pentru a putea debuta pentru Piroş.

Victorie clară cu Fair-Play, cu Olariu din nou în prim-plan

În celelalte meciuri din etapa a 5-a s-au impus oaspetele: Universitatea Galați a câștigat cu 4-1 la CSȘ Târgoviște și a obținut primele puncte din acest sezon, Heniu Prundu Bârgăului s-a impus cu același scor la Politehnica Timișoara, iar Vasas Femina Odorheiu Secuiesc a învins cu 3-1 pe terenul lui CSM Alexandria. Heniu și Vasas continuă să conducă în clasament, cu maximum de puncte, 18. Meciul Universității Olimpia Cluj la Baia Mare a fost amânat, astfel că deținătoarea titlului a rămas cu 12 puncte și completează podiumul, având două jocuri mai puțin. Piroș Security Arad ajunge la şase puncte și egalează Politehnica Timișoara și Ladies Târgu Mureș. “Leoaicele” sunt pe 6 în clasament. Campionatul se întrerupe până pe 31 octombrie, când Aradul are din nou meci acasă, cu Ladies Târgu Mureş. (foto: Ioan Hamza)