LE-AU SPERIAT DE HALLOWEEN: UNIV.GOLDIS ICIM – NOVA VITA TG.MURES 85-55

Univ.Goldiș ICIM nu mai face concesii în Liga Naţională de baschet. Cu două înfrângeri la activ, echipa arădeană este decisă să câştige tot până la sfârşitul anului. Obiectiv uşor de îndeplinit, atâta timp cât „galben-albastrele” înfruntă formaţii modeste în etapele următoare. Vicecampioanele „en-titre” şi-au făcut griji degeaba, asta pentru că Nova Vita Târgu Mureş nu a fost o sperietoare nici măcar în prag de Halloween. Cu canadianca Plouffe în revenire de formă şi cu jucătoarele de bază jucând la cote optime, ICIM şi-a impus categoric jocul, lăsându-şi adversara în urmă încă din start, 47-20 la pauza mare. La fel ca şi cu Satu Mare, Araujo a mizat în special pe linia a doua după pauza mare, astfel că mureşencele au mai reuşit să reducă proporţiile scorului, oricum drastic la final.

A şaptea victorie stagională

S-a terminat 85-55 (18-9, 29-11, 20-15, 18-20), iar Univ.Goldiş ICIM obţine a şaptea victorie stagională, urcând pe primul loc în clasament. Arădencele au un meci mai mult disputat, atâta timp cât partida cu Nova Vita s-a jucat în devansul etapei a noua. Plouffe 16 (1×3), Engelman 14 (2×3), Fussell 14 (3×3), Simmons 13 (1×3), Brosovszky 11 (3×3), Broomfield 8, Milovanovic 4, Mercea 3 (1×3), Crăciun 2 şi Vidican au evoluat în tricoul ICIM-ului. Următorul meci al arădencelor va avea loc sâmbătă, 8 noiembrie, ora 18:30, tot acasă, cu SCM Craiova.