Laszlo Balint trage concluzii amare după rușinea cu Mioveniul: „Toți am fost penibili, în frunte cu mine!“

Laszlo Balint continuă seria incredibil de negativă de la cârma UTA-ei, ajungând la 17 meciuri legate fără victorie în campionat, dacă le punem la socoteală și pe cele 10 din primul mandat, după care s-a și despărțit de echipa roș-albă. A revenit apoi cu mult entuziasm și promisiuni, doar că de la vorbe și discursuri motivaționale până la fapte, adică rezultate, este cale lungă. Astăzi, în fața ultimei clasate, nu mai e loc de nicio scuză, nici măcar terenul deplorabil, care a făcut față cu greu jocului. Argeșenii au dat lovitura la Arad, iar Dică are deja două victorii la rând cu o echipă pe care toți o dădeau retrogradată. Balint a tras concluziile amare de după una din cele mai rușinoase înfrângeri de când UTA a revenit în elită: Nu avem nicio scuză. Îmi e greu să găsesc un termen pentru a descrie comportamentul colectiv al echipei în primele 25-30 de minute. Trebuie să acceptăm că am fost penibili! Toți, în frunte cu mine! Trebuie să băgăm capul în pământ și să acceptăm orice critică vine din partea suporterilor noștri. Noi nu ne merităm suporterii și nu vorbesc doar despre seara asta, ci despre întregul sezon. Chiar în condițiile unui joc nereușit în care eram conduși, oamenii aceștia ne-au încurajat și au crezut în noi, iar noi trebuie să găsim soluțiile să ne ridicăm la nivelul lor. Poți să începi o dată un meci prost, să iei gol și să revii pe tabelă a doua repriză. Dar a doua oară nu mai poți să faci acest lucru. Am reacționat la pauză, dar s-au apărat foarte bine, au coborât blocul defensiv, au fundași centrali foarte puternici, era destul de greu să dezvolți un atac pozițional și pe un asemenea teren, dar nu vreau să dau vina pe teren, aș fi penibil. Noi azi trebuia și dacă jucam aici pe bulevard, să demonstrăm că vrem să câștigăm acest meci din prima secundă.“

„Mulți jucători sub nivelul importanței meciului“

Antrenorul UTA-ei consideră că la nivel mental și de atitudine echipa sa nu a fost nici măcar la cote decente, iar de aici și jocul slab, haotic, fără consistență și ocazii prea multe de poartă: Îmi reproșez că n-am reușit să-i fac să înțeleagă cu adevărat importanța acestui joc. M-a durut foarte tare că ne-au bătut adversarii la nivelul dorinței, la nivelul spiritului. A fost un meci câștigat la nivel de combativitate în primele 30-35 de minute. Și la fazele fixe atitudinea face diferența, modul în care încerci să îți câștigi duelurile, modul în care încerci să ataci zona. Am văzut jucători pasivi, care parcă nu-și doreau să se întâlnească cu mingea. Au fost mulți jucători sub nivelul importanței acestui joc. E un clișeu, dar adversarul, într-o situație mai nefericită decât a noastră, și-a dorit mai mult victoria.“

Nu aruncă prosopul și este convins că va reuși

La final, concluzia lui Laszlo Balint a fost aceea a unei noi mobilizări: Nu vreau să aruncăm prosopul. Așa cum dacă am fi câștigat acest meci nu eram salvați, tot așa nu suntem condamnați acum. Nu mi-am schimbat crezul, eu sunt convins că vom reuși, chiar dacă în acest moment lumea pare lipsită de speranță, nu mai crede în noi. Și pentru mine este cel mai greu moment al carierei, dar nu cedez. O să merg acasă, o să mă liniștesc și o să încerc să găsesc soluțiile pentru a îmbunătăți ceea ce este de îmbunătățit.“ Cert este că UTA rămâne pe locul 15, direct retrogradabil și contracandidatele acumulează puncte în Superliga, făcând tot mai grea misiunea echipei arădene. Etapa viitoare, roș-albii se deplasează la Ploiești, pentru meciul de vineri cu Chindia.