LA PAMANT! PROGRESUL PECICA – PERFORMANTA IGHIU 0 – 5 (0 – 3)

by webeditor

Doi ani consecutiv au ratat cei de la Progresul Pecica întâlnirea cu eșalonul trei al fotbalului nostru. Doi ani de muncă, de investiții, de bucurii și eșecuri. Ultimul, cel din partida retur a jocului de baraj pentru promovare, cu Performanța Ighiu, a fost, de-a dreptul, unul de coșmar.

Chiar dacă a pornit cu prima șansă după partida tur, încheiată nedecis, cu scorul de 1-1, Progresul nu a știut să gestioneze acest rezultat. Jucătorii pregătiți de Mihai Petcuț au început timorat jocul. Peii a dat impresia că tactica prin care se încearcă adormirea adversarului poate da roade, însă golgeterului gazdelor nu i-a reușit al doilea dribling la marginea suprafeței de pedeapsă (’8). Imediat, David a avertizat că vizitatorii nu au venit în excursie la Pecica, în urma unei curse pe partea stângă urmată de un șut în diagonală, respins cu greu de Rus, în corner. Peii și Cornea au ratat intercepția la lovitura liberă executată de Răzvan Fritea, după care a urmat măcelul.

Cornea l-a faultat pe Balaș la 8 metri de poartă și a fost eliminat. La fel se întâmplase în meciul tur, când Gabor și-a lăsat echipa în inferioritate numerică. Silviu Turuș a transformat penalty-ul în dreapta lui Rus, iar misiunea lui Arsene&co. devenea mult mai dificilă. A venit rândul lui Moise să gafeze, mingea  luftată de acesta fiind speculată de David, care a majorat diferența. Petcuț schimbă, îi introduce în teren pe Covaci și Istin, dar planurile îi sunt spulberate de intrarea dură a lui Riviș la Toma, la centrul terenului, urmată de eliminare. Cu doi oameni în minus, cu 0-3 la pauză, după ce S. Turuș și-a trecut în cont dubla, cu o execuție de efect, în stânga portarului, cei din Pecica puteau cere, încă de la pauză, ca arbitrul să arunce prosopul.

Cum fotbalul nu este box, iar acest lucru nu era posibil, a urmat ca umilința să continue și după pauză. Potopea a transformat a doua lovitură de pedeapsă, acordată ca urmare a faultului provocat de Arsene, în duelul cu David, acesta din urmă închizând tabela din preajma careului mic.

Formații

Pecica: Rus – Cornea, Moise, Șiclovan, A. Ponta (32 Istin) – Marinescu (32 Covaci), R. Fritea, Dobricean (68 Fabian), Arsene (cpt.) – Riviș, Peii.

Eliminați: Cornea 21, Riviș 33.

Ighiu: Unchiaș – Nemeș, Potopea, Ov. Turuș (cpt.), Toma (71 Birk) – Moga (82 Marian), Oniche, Hîrciagă, Balaș (68 Morar) – S. Turuș (76 Dănilă), David.

Arbitri: Marius Omuț (Oradea) – Ovidiu Timar (Marghita), Ciprian Fiter (Sânmartin – BH).

Observatori: Ion Mureșan (Timișoara), Viorel Vancea (Oradea).

Au marcat: S. Turuș (22 – penalty, 40), David (28, 67), Potopea (59 – penalty).

Spectatori: 1.500