Kickboxerii de la Blitz Team Arad s-au remarcat la prima competiție a anului

Sportivii de la Blitz Team Arad, antrenați de Edi Gafencu și Robert Tătaru, au debutat în acest an competițional în cadrul unei întreceri la Timișoara. La start s-au aliniat peste 300 de sportivi, iar arădenii s-au întors cu nouă medalii, dintre care șapte de aur, după cum urmează: Rareș Dărău – 10 ani (categ. 60 kg) – locul 1; Eduard Asz – 13 ani ( categ. 85 kg) – locul 1; Adela Șerban – 14 ani (categ. 50 kg) – locul 1; Rafael Boer – 15 ani (categ. 80 kg) – locul 1; Yannis Morar – 15 ani (categ. 70 kg) – locul 1; Alexandru Gaudi – 15 ani (categ. 64 kg) – locul 2; Andrei Caba – 16 ani (categ. 85 kg) – locul 2.

Blitz Team a avut și luptători care s-au duelat în piramide pentru centurile de campioni. Piramida categoriei grele a fost aproape de a avea o finală între doi luptători ai Blitz Team, David Covaci și Paul Covaci, dar din păcate ultimul nu a putut lupta din cauza unei accidentări provocate de adversarul din semifinală, care de altfel a fost și descalificat pentru lovitură interzisă. Florin Tătaru a câștigat piramida categoriei 60 kilograme, iar Andrei Gaudi a pierdut primul meci din piramidă.

”După opt luni de când am deschis sala mea și aproape doi ani de când antrenez, facem performanță, chiar dacă copiii nu au foarte mult timp de când practică acest sport, fac lupte foarte spectaculoase. Sunt mândru de voi, reprezentați orașul nostru de fiecare dată cu mândrie!”, a fost mesajul lui „The Blitz” Gafencu la finalul competiției de pe Bega.