Kaiaciştii de la CSM Arad încheie un sezon prolific

Campionatele Naţionale de seniori de la Bascov, Piteşti, au consemnat rezultate bune pentru secţia de kaiac-canoe de la CSM Arad. Chiar dacă nu au urcat pe podium, tinerii kaiacişti arădeni au demonstrat încă o dată că acest sport are perspective. Aflată în ultimul an la junioare mari, Carmen Petre a concurat atât la tineret, unde s-a clasat pe locul 8 la 200 şi 500 de metri, cât şi la senioare, unde în tandem cu Natalia Ciocluţ a ocupat locul 4 la K2 200 şi 1.000 de meti şi pe 5 la K2, pe distanţa de 500 de metri. Tot la Naţionalele seniorilor, Ioan Sabău a încheiat pe poziţia a 8-a pe distanţa de 1.000 de metri, iar Alexandra Almaşi s-a clasat tot pe 8, la 200, 500 şi 1.000 de metri. La concursul de selecţie pentru lotul naţional de juniori I, Ioan Sabău a făcut o frumoasă surpriză, încheind pe locul doi, din 40 de participanţi. Sportivii CSM-ului sunt pregătiţi de antrenorii Gorbe Laslo şi Alexandru Stoian.
Doi sportivi, în loturile naţionale
“Sabău a fost cooptat în lotul naţional de juniori, iar Petre va face parte şi ea, foarte probabil, din cel de tineret. Încheiem sezonul la sfârşitul lunii septembrie, cu Cupa României şi Campionatul Naţional de maraton. Un sezon foarte bun, cu atâtea medalii şi titluri naţionale, plus participarea lui Carmen Petre, în premieră, la Europene şi Mondiale, ceea ce este o mare realizare pentru kaiacul arădean”, ne-a declarat Gorbe Laslo, antrenor al secţiei de kaiac-canoe la CSM Arad.