KAIACISTELE DE LA CSM ARAD AU URCAT PE PODIUMUL SENIOARELOR

Campionatele Naţionale de seniori la kaiac-canoe, competiţie care s-a încheiat astăzi, la Bascov, a consemnat rezultate bune pentru sportivii de la CSM Arad, pregătiţi de Gorbe Laslo şi Alexandru Stoian. Performerele delegaţiei de pe Mureş au fost Carmen Petre şi Natalia Ciocluţ, medaliate cu bronz în proba de K2, 1.000 de metri. Cele două au fost aproape de medalie şi în proba de 500 de metri, clasându-se pe locul 4. La K1, 1000 de metri, Carmen Petre a încheiat pe 5, Natalia Ciocluţ a terminat pe 6 la K1, 500 de metri, iar Ioan Sabău, încă junior II, a prins finala de K1, 1000 de metri, obţinând în final locul 8.
“Sunt rezultate foarte bune obţinute de sportivii nostri, care toţi sunt juniori, Sabău chiar junior II. Puteam obţine chiar două medalii, dar oricum suntem mulţumiţi. Urmează peste două zile finalele naţionale la juniori I, criteriu de selecţie în lotul naţional, unde sperăm să ne implicăm din nou în lupta pentru medalii”, ne-a declarat Gorbe Laslo, antrenor al secţiei de kaiac-canoe la CSM Arad. Sportivii arădeni vor reintra în concurs în week-end, când tot la Bascov au loc duelurile pentru medalii ale juniorilor.