Juventus Torino și Manchester United rămân în cursa pentru trofeul Europa League

Arsenal a fost eliminată din Europa League la fotbal de către Sporting Lisabona, care s-a impus cu 5-3 la loviturile de departajare, joi seara, la Londra, în manşa secundă a optimilor de finală, într-un meci în care scorul a fost egal, 1-1, atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri. După 2-2 în Portugalia, ”tunarii” au deschis scorul prin Granit Xhaka (19), dar lusitanii au egalat după pauză prin Pedro Goncalves (62). Arsenal a avut şansa de a tranşa calificarea în prelungiri, dar şutul lui Trossard a fost deviat în bară de portarul Adan. Goalkeeper-ul spaniol a fost artizanul calificării, apărând penalty-ul lui Gabriel Martinelli la sesiune de lovituri de departajare. Manchester United, după 4-1 pe ”Old Trafford”, s-a impus şi la Sevilla, cu 1-0, în duelul cu Betis, prin golul lui Marcus Rashford (56).

Liderul din Premier League, eliminat de Sporting în optimi!

Juventus s-a calificat în sferturi cu o dublă victorie cu Freiburg, impunându-se cu 2-0 în deplasare, după 1-0 la Torino. Feyenoord s-a calificat spectaculos în sferturi cu o victorie la scor, 7-1 cu Şahtior Doneţk, după 1-1 în prima manşă. Sevilla, multiplă câştigătoare a competiţiei, a pierdut la Istanbul, 0-1 cu Fenerbahce, dar merge mai departe, graţie succesului din tur. AS Roma, care anul trecut a câştigat prima ediţie de Europa Conference League, s-a calificat în sferturi fără a primi gol de la Real Sociedad: 2-0 pe Stadio Olimpico şi 0-0 pe Anoeta. Partida din Ţara Bascilor a fost arbitrată de românul Istvan Kovacs.

Rezultate:
(+) Fenerbahce Istanbul – Sevilla FC 1-0
A marcat: Enner Valencia 41 – penalty.
În tur: 0-2.

(+) Feyenoord Rotterdam – Şahtior Doneţk 7-1
Au marcat: Santiago Gimenez 9, Orkun Kokcu 24, 38 – penalty, Oussama Idrissi 49, 60, Alireza Jahanbakhsh 64, Danilo Pereira 67, respectiv Kevin Kelsy 87.
În tur: 1-1.

SC Freiburg – (+) Juventus Torino 0-2
Au marcat: Dusan Vlahovic 45 – penalty, Federico Chiesa 90+5.
Cartonaş roşu: Manuel Gulde (Freiburg) 44.
În tur: 0-1.

Real Betis Sevilla – (+) Manchester United 0-1
A marcat: Marcus Rashford 56.
În tur: 1-4.

Arsenal Londra – (+) Sporting Lisabona 1-1, după prelungiri; 3-5, la loviturile de departajare
Au marcat:
Granit Xhaka 19, respectiv Pedro Goncalves 62.
În tur: 2-2.

Ferencvaros TC Budapesta – (+) Bayer Leverkusen 0-2
Au marcat: Moussa Diaby 3, Amine Adli 81.

Real Sociedad – (+) AS Roma 0-0
Cartonaş roşu: Carlos Fernandez (Real Sociedad) 90+8.

(+) Union St.Gilloise – Union Berlin 3-0
Au marcat: Teddy Teuma 18, Jean Thierry Lazare Amani 63, Loic Lapoussin 90+4.
Cartonaş roşu: Janik Haberer (Union) 80.
În tur: 3-3.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală. Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon (14:00, ora României). Finala se va juca în data de 31 mai, pe Puskas Arena din Budapesta.

Lazio și Villareal au părăsit Conference League, West Ham și Nice avansează

West Ham United, OGC Nice, Anderlecht, Fiorentina, FC Basel, AZ Alkmaar, Lech Poznan şi KAA Gent s-au calificat în sferturile de finală ale Europa Conference League la fotbal, în timp ce printre echipele eliminate din competiţie, după meciurile de joi seara, să numără Lazio şi Villarreal. Lazio, fosta adversară a formaţiei CFR Cluj, a fost eliminată de AZ Alkmaar, care s-a impus cu 2-1, acelaşi scor ca în tur.

Rezultate:
Miercuri

Istanbul Başakşehir – (+) KAA Gent 1-4
Au marcat: Adnan Januzaj 88, respectiv Gift Emmanuel Orban 31, 32, 34, Hugo Cuypers 37.

Joi
Djurgaardens IF – (+) Lech Poznan 0-3
Au marcat: Filip Marchwinski 77, Nika Kvekveskiri 90+1, Michal Skoras 90+2.
Cartonaş roşu: Marcus Danielson (Djurgaardens) 44.

Sivasspor – (+) ACF Fiorentina 1-4
Au marcat: Erdogan Yeşilyurt 35, respectiv Arthur Cabral 44, Nikola Milenkovic 62, Dimitris Goutas (autogol) 79, Gaetano Castrovilli 89.
Cartonaş roşu: Hakan Arslan (Sivasspor) 81.

Slovan Bratislava – (+) FC Basel 2-2, după prelungiri; 1-4, la loviturile de departajare
Au marcat: Abdul Malik Abubakari 11, Juraj Kucka 17, respectiv Riccardo Calafiori 53, Zeki Amdouni 90+3.
În tur: 2-2.

(+) AZ Alkmaar – Lazio Roma 2-1
Au marcat: Jesper Karlsson 28, Vangelis Pavlidis 62, respectiv Felipe Anderson 21.
În tur: 2-1.

(+) OGC Nice – FC Sheriff Tiraspol 3-1
Au marcat: Gaetan Laborde 30, Terem Moffi 53, Billal Brahimi 79, respectiv Abdoul Tapsoba 55.
În tur: 1-0.

Villarreal – (+) RSC Anderlecht Bruxelles 0-1
A marcat: Islam Slimani 73.

(+) West Ham United – AEK Larnaca 4-0
Au marcat: Gianluca Scamacca 21, Jarrod Bowen 47, 49, Divin Mubama 65.
Cartonaş roşu: Gus Ledes (AEK) 44.
În tur: 2-0.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în sferturile de finală. Tragerea la sorţi a sferturilor de finală şi a semifinalelor va avea loc vineri, la Nyon (15:00, ora României). Finala se va desfăşura pe Eden Arana din Praga, în data de 7 iunie. (agerpres)