Juventus Torino a surclasat Barcelona. Teroare la Dortmund

Juventus e cu un picior în semifinalele Ligii Campionilor după ce a surclasat Barcelona în turul sferturilor de finală, scor 3-0.

Argentinianul Paulo Dybala a reuşit o „dublă” încă din primele 22 de minute ale partidei (7,22), iar Giorgio Chiellini a înscris şi el pentru echipa lui Massimiliano Allegri.

Juve s-a revanşat astfel după eşecul din 2015 din finala Ligii Campionilor cu Barca, scor 1-3, iar echipa lui Luis Enrique speră la o nouă „remontada” imposibilă în retur, după cea din optimile de finală, când s-a calificat contra lui PSG după 0-4 în tur şi 6-1 pe Camp Nou.

Meciul tur dintre Borussia Dortmund şi AS Monaco, din sferturile de finală ale Ligii Campionilor, a fost amânat pentru miercuri, 12 aprilie, la ora 19:45, în urma unui incident în care a fost implicat autocarul formaţiei germane.

Poliţia germană a anunţat că trei încărcături explozive au fost detonate în apropierea autocarului celor de la Borussia Dortmund, la scurt timp după ce acesta a părăsit hotelul unde a fost cazată echipa lui Thomas Tuchel.

Totul s-a petrecut la aproximativ 10 kilometri de stadion, iar în urma exploziei, două geamuri ale autocarului s-au spart și fundaşul Marc Bartra s-a ales cu răni la brațul drept.

Tot astăzi, dar de la ora 21:45, se joacă prima manşă a celorlaltor două sferturi de finală: Bayern Munchen – Real Madrid şi Atletico Madrid – Leicester.

Sursă: digisport.ro