Juve – Real, capul de afiş al sferturilor din Liga Campionilor

Liga Campionilor a ajuns în faza sferturilor de finală și revine în această săptămână, după pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale. Cea mai așteptată întâlnire este cea dintre Juventus Torino și Real Madrid, finala din sezonul trecut și totodată un adevărat clasic al fotbalului european.

Real Madrid a învins-o pe Juventus în două finale ale Ligii Campionilor. Prima dată, în 1998, când un gol al lui Predrag Mijatovic a readus cel mai important trofeu continental la Madrid după 32 de ani. A doua oară, în sezonul trecut, când echipa lui Zinedine Zidane s-a impus cu 4-1 la Cardiff.

În schimb, „Bătrâna Doamnă” a câştigat ultimele 4 duble eliminatorii. Dominaţia torinezilor a început în sezonul 1995/96, când echipa antrenată atunci de Marcello Lippi a revenit după 0-1 la Madrid şi a mers mai departe datorită succesului cu 2-0 de acasă, pentru ca apoi să cucerească trofeul, ultimul din istoria clubului.

Au urmat semifinala sezonului 2002/03, tranşată de Juve în favoarea sa cu scorul general de 4-3 (1-2 şi 3-1), şi dubla din optimile sezonului 2004/05, când italienii au mers mai departe printr-o victorie cu 2-0 în prelungiri pe teren propriu, după ce au pierdut meciul tur cu 1-0.

În fine, în semifinalele sezonului 2014/15, formaţia pregătită de Max Allegri s-a impus cu 2-1 pe teren propriu, apoi a remizat pe Santiago Bernabeu, scor 1-1, pentru a se califica în finala pierdută ulterior cu FC Barcelona (1-3).

Ultima oară când Real Madrid a eliminat-o pe Juventus s-a întâmplat în sezonul 1986/87 al Cupei Campionilor Europeni. În oprimile de finală, ambele şi-au câştigat partidele de acasă cu 1-0, dar spaniolii au mers mai departe în urma loviturilor de departajare.

Din punct de vedere cronologic, prima dublă eliminatorie dintre Real şi Juventus s-a disputat în sferturile CCE ale sezonului 1961/62, când madrilenii s-au calificat după rejucare. (sursă: digisport.ro)

Marți, 3 aprilie, ora 21:45