Juventus a câștigat la limită în Europa League, Fiorentina este cu un pas în semifinalele Conference

Juventus şi Feyenoord au obţinut victorii la limită, joi seara, în prima manşă a sferturilor de finală ale Europa League la fotbal. Juventus a trecut cu 1-0 de Sporting Lisabona, prin golul fundaşului Federico Gatti (73). Juve, care a câştigat Cupa UEFA de trei ori, a mai învins-o pe Sporting în sezonul 2017/18 al Ligii Campionilor, cu 2-1, la Torino. Feyenoord a învins-o pe AS Roma cu 1-0, luându-şi revanşa după ce echipa giallorossa a câştigat trofeul Europa Conference League anul trecut, cu o victorie la limită (1-0), în finala de la Tirana. Liderul din Eredivisie s-a impus prin golul lui Mats Wieffer (53), însă echipa antrenată de Jose Mourinho a ratat un penalty la 0-0 prin Lorenzo Pellegrini (43), iar Ibanez a trimis mingea în bară.

Manchester United, egalată pe final de specialista competiției

Manchester United a remizat pe Old Trafford cu Sevilla FC, 2-2. United, care trecuse anterior de Betis Sevilla, conducea după 21 de minute prin dubla lui Marcel Sabitzer (15, 21). Andaluzii au revenit spectaculos în ultimele zece minute, după două autogoluri semnate de Malacia (84) şi Harry Maguire (90+2), la care esenţiale au fost rezervele Jesus Navas, respectiv Youssef En-Nesyri. United a avut o bară, prin Antony. Sevilla a câştigat ambele dueluri anterioare cu Manchester United, în semifinalele ediţiei 2019/20 a Europa League (2-1 la general) şi în optimile Ligii Campionilor în ediţia 2017/18 (tot cu 2-1).

Feyenoord s-a revanșat în fața Romei, după finala din Conference

United a cucerit trofeul în 2017, iar Sevilla este echipa care deţine cele mai multe trofee în competiţie (Cupa UEFA/Europa League), şase la număr (2005/06, 2006/07, 2013/14, 2014/15, 2015/16, 2019/20). Bayer Leverkusen a smuls egalul cu Union St. Gilloise, 1-1, după ce belgienii au deschis scorul prin Victor Boniface (51). Florian Wirtz (82) a adus egalarea. Union Saint-Gilloise a eliminat-o pe Union Berlin în faza anterioară.

Rezultatele de joi seara:

Feyenoord Rotterdam – AS Roma 1-0
A marcat: Mats Wieffer 53.
Lorenzo Pellegrini (AS Roma) a ratat un penalty în min. 43 (bară).

Bayer Leverkusen – Union St. Gilloise 1-1
Au marcat: Florian Wirtz 82, respectiv Victor Boniface 51.

Juventus Torino – Sporting Lisabona 1-0
A marcat: Federico Gatti 73.

Manchester United – Sevilla FC 2-2
Au marcat: Marcel Sabitzer 15, 21, respectiv Tyrell Malacia (autogol) 84, Harry Maguire (autogol) 90+2.

Meciurile din manşa secundă vor avea loc pe 20 aprilie. Finala se va juca pe 31 mai, la Budapesta, pe Puskas Arena.

West Ham și Nice, egaluri prețioase în deplasare

Fiorentina a făcut un pas mare spre semifinalele Europa Conference League la fotbal, după ce a învins-o pe Lech Poznan cu 4-1, joi seara, în deplasare, în manşa secundă a sferturilor de finală. Arthur Cabral (4), Nicolas Gonzalez (41), Giacomo Bonaventura (58) şi Jonathan Ikone (63) au înscris pentru echipa viola, în timp ce golul gazdelor a fost reuşit de Kristoffer Velde (21). Fiorentina a ajuns la 13 meciuri consecutive fără înfrângere în toate competiţiile, cu nouă victorii la rând în Europa Conference League. Dacă victoria Fiorentinei va fi confirmată în retur, italienii vor juca în penultimul act contra câştigătoarei dintre FC Basel şi OGC Nice.

FC Basel a remizat cu OGC Nice, 2-2, ambele goluri ale gazdelor fiind reuşite de Zeki Amdouni (26 – penalty, 71), în timp ce pentru formaţia de pe Coasta de Azur a punctat Terem Moffi (38, 45+1). Anderlecht, fosta adversară a formaţiei FCSB, a obţinut o victorie importantă, 2-0 cu AZ Alkmaar, prin punctele semnate de Michael Murillo (22) şi Majeed Ashimeru (70). În alt meci, KAA Gent a terminat la egalitate cu West Ham United, 1-1. ”Ciocănarii” au deschis scorul prin Danny Ings (45+3), dar gazdele au egalat după pauză prin Hugo Cuypers (57).

Rezultatele meciurilor de joi seara:

KAA Gent – West Ham United 1-1
Au marcat: Hugo Cuypers 57, respectiv Danny Ings 45+3.

Anderlecht Bruxelles – AZ Alkmaar 2-0
Au marcat: Michael Murillo 22, Majeed Ashimeru 70.

FC Basel – OGC Nice 2-2
Au marcat: Zeki Amdouni 26 – penalty, 71, respectiv Terem Moffi 38, 45+1.

Lech Poznan – Fiorentina 1-4
Au marcat: Kristoffer Velde 21, respectiv Arthur Cabral 4, Nicolas Gonzalez 41, Giacomo Bonaventura 58, Jonathan Ikone 63.

Partidele din manşa secundă se vor juca în data de 20 aprilie. Finala celei de-a doua ediţii a competiţiei se va disputa pe 7 iunie, pe Eden Arena din Praga.