Juniorii utişti şi-au împărţit punctele cu medieşenii, în restanţa din Liga Elitelor

Pe terenul din Sânnicolau Mic, în cadrul Ligii Elitelor U19 și U17, Academia UTA a primit vizita celor de la Gaz Metan Mediaș. Meciurile erau restanțe din etapa a 3-a, atunci când UTA a avut câțiva jucători la loturile naționale. La juniorii mari, prima repriză a fost echilibrată, cu două bare de fiecare parte și încă două, trei ocazii de partea UTA-ei. La reluare, cei de la Gaz Metan au intrat mai bine în joc și în șapte minute au pecetluit soarta partidei. Ursu a profitat de găurile din defensiva gazdelor și a reușit o dublă în minutele 49 și 52. UTA, antrenată de trioul Donca, Petcuţ şi Ungur, a jucat cu: Blaga, Bortiș, Bota, Opriș, Codrea, Sarkozi, Botoroagă, Mihai, Mercioiu (C), Lingurar, Istfan. Au mai jucat: Domide (64), Hrincescu (77). Din meciul al doilea s-a jucat doar o repriză, deoarece oaspeții nu au putut continua în partea a doua, neavând suficienți jucători apți.

Eşec la U19, victorie într-o…singură repriză, la U17

Conform spuselor delegației medieșene, mulți copii din lotul U17 deplasat la Arad au contractat enterocolită. La pauză a fost deja 3-0 pentru UTA, cu Păşcălău realizând tripla în minutele 8, 27 şi 40. UTA, antrenor Bogdan Oneţ, a jucat cu: Malița, Manoilă, Anișorac, Bokșe, Iurasciuc, Mitu, Caia, Popa, Ronai, Covaci, Pășcălău. Rezerve au fost: Popescu, Cohuț, Morar, Temian, Novac, Pavel, Aslău, Călin. La sfârșitul săptămânii  competițiile Elite U16, U19 și U17  își urmează cursul, Academia UTA primind vizita celor de la LPS Bihorul Oradea.