Juniorii UTA-ei au dat recital în Liga Elitelor! Festival de goluri pe „Motorul”

Pe Arena „Motorul“ s-au înfruntat, în weekend, Academia UTA și Academia de Fotbal Gică Popescu. Au fost două victorii la scor pentru utiști, în cadrul Campionatului Elite U19 și Elite U17. Juniorii mari au început foarte bine partida și au deschis scorul în minutul 11 prin Negoescu, după o centrare a lui Borcea. După trei minute, Rotea a făcut 2-0, dar oaspeţii au redus din handicap în minutul 20. În minutul 36, Roşca a apărat un penalty, iar la vestiare s-a intrat cu 2-1. În partea a doua, UTA a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, în minutul 74. Borcea a fost sigur pe el şi a făcut 3-1. După trei minute, în urma unei lovituri libere de pe partea dreaptă, Puta a stabilit scorul final, 4-1. Utiștii au mai nimerit de două ori transversala, prin Mercioiu și Puta din foarfecă.

UTA U19: Roșca, Cleuță, Popa, Bortiș, Puta, Borcea, Dănilă, Onișor, Rotea, Mercioiu, Negoescu.
Au mai jucat: Monea (76), Turc (83), Domide (88), Cira (88).
Rezerve: Tirian, Irimia, Maxim.
Au marcat: Negoescu (11), Rotea (14), Borcea (74), Puta (77).
Antrenori: Costel Bogoșel, Mihai Petcuț, Alexandru Țamboi.

În al doilea meci, lucrurile au fost mult mai clare, chiar dacă juniorii mici l-au evidențiat de multe ori pe portarul advers. În minutul 7, Pășcălău a fost faultat în careu, iar Codrea a făcut 1-0. După jumătate de oră, Bulza a făcut 2-0, iar Pășcălău a adus liniștea, la pauză Academia UTA conducând-o pe Academia Gică Popescu cu 3-0. Pășcălău a mai înscris de două ori în primul sfert de oră al mitanului secund, bifând hatrick-ul, pentru ca Mihai să înscrie un euro-gol după exact o oră de joc . Boiț, Mihai şi Șerengău au marcat şi ei, stabilind scorul final, 9-0!

UTA U17: Blaga, Sarkozi, Opriș, Roșu, Codrea, Botoroagă, Bulza, Ungureanu, Mihai, Bocancea, Pășcălău.
Au mai jucat: Șerengău (46), Nagy (46), Boiț (46), Cohuț (65), Lingurar (65).
Rezerve: Tirian, Manoilă, Varga, Mare.
Au marcat: Codrea (7), Bulza (34), Pășcălău (41, 49, 51), Mihai (60, 85), Boiț (77), Șerengău (90).
Antrenori: Dinu Donca, Adi Ungur, Ștefan Boros.

Etapa viitoare, juniorii Academiei UTA se deplasează miercuri la Oradea pentru meciurile cu LPS Bihorul. (uta-arad.ro)