Juniorii Șimandului au obținut calificarea în Liga Elitelor U19 la futsal

Juniorii Șimandului și-au atins obiectivul stagional în campionatul județean de futsal. În ultima etapă a sezonului regulat, echipa profesorului Daniel Mărcuș avea nevoie de victorie în fața celor de la Știința Craiova pentru a se califica în Elite. Oltenii au condus cu 6-4 la pauza partidei din noua sală din comuna arădeană, dar gazdele au întors spectaculos scorul în partea a doua, scor 15-11. Paul Ujoc a fost eroul „șoimilor”, cu nu mai puțin de opt goluri marcate, Cordoș reușind a marcat și el 4 goluri, iar Borod, Tomuța și D.Albu și-au trecut și ei numele pe lista marcatorilor. În urma acestei victorii, Șoimii Șimand și-a câștigat dreptul să evolueze în Liga Elitelor U19. Antrenorul șimăndanilor i-a avut la dispoziție azi pe: Năstase, Găleancu – Cordoș, Tomuța, P.Ujoc, D.Albu, Trif, M.Ujoc, Ille, Borod, Fl.Ujoc, Neagu, Andru, Munteanu.

În liga secundă a seniorilor, Inter Gheorghieni s-a dovedit mai bună și s-a impus cu 7-3 în fața Șimandului în ultima etapă, după ce scorul pauzei era deja 4-1. Șimăndanii termină seria pe locul 4 și vor avea de susținut un meci de baraj împotriva ocupantei locului 5 din seria întâi, tur-retur. Toate forțele se concentrează acum pe vizita la Șimand a prim-divizionarei ACS West Deva, meci în cadrul optimilor de finală ale Cupei României. Meciul va avea loc pe 5 februarie.