Juniorii Academiei UTA au obținut rezultate pozitive în competițiile naționale

Academia UTA a bifat un nou weekend pozitiv, fără eșec și două victorii prin grupele sale mici angrenate în competițiile naționale. În sfârșit, și ACB Ineu a avut un final de săptămână bun, cu mențiunea că sezonul regular în Liga Elitelor U15 s-a încheiat deja și doar UTA 2008 va continua cursa către fazele superioare, cu participarea la zona de la Alba Iulia.

Liga de Tineret (play-off): Ripensia – UTA 0-0

Liderul seriei de Vest a Ligii de Tineret a fost stopat pe terenul foarte prost al Ripensiei. În „Ciarda Roșie”, s-a jucat puțin fotbal și – totuși – utiștii au avut două-trei ocazii importante de gol, prin Popa, Ronai și Mitu. S-a terminat 0-0, Sandu Gaica, Adi Ungur și Costel Bogoșel abordând meciul cu următorul unsprezece: Mociu – Manoilă, Iurasciuc, Bokse, Anisorac, Ristin, Cibi, Popa, Ekmekci, Ronai, Pașcalău. Au mai jucat Mitu și Salka. Etapa viitoare, UTA U18 primește vizita Universității Craiova.

Liga Elitelor U17 (play-off): Universitatea Cluj – UTA 2-2

În etapa a șaptea din play-off-ul Ligii Elitelor U17, „roș-albii” au obținut, la rândul lor, o remiză. Aceștia s-au deplasat la Universitatea Cluj, iar scorul final a fost 2-2. Gazdele au condus încă din minutul 3, dar Felea a egalat repede, 6 minute mai târziu, cu o „torpilă” sub transversală. U. a revenit în avantaj pe tabelă în minutul 76, dar UTA nu a abandonat lupta și Busu a deviat în plasă o centrarea din stânga. Era minutul 82 și cele două echipe și-au împărțit punctele.

Marius Ciubăncan și Sorin Botiș au abordat meciul cu R. Rus. – Joldea, Purdescu, Buză, Indreica, Funkenhauzer, Felea, Bădău, Nica, Kyrycsenko, Marinescu. Pe parcurs, antrenorii au mai apelat și la Busu, Maghiar, Olăroiu, Vâlcu și Curtuiuș. Etapa viitoare, UTA U17 joacă acasă cu Universitatea Craiova.

Liga Elitelor U16 (play-off): UTA – Academia de Fotbal Viitorul Cluj  2-0

Singura victorie pe puncte, obținută de Academia UTA în acest final de săptămână a venit în Liga Elitelor 16, acolo unde băieții lui Adi Petruț și Vivi Erdei au trecut pe teren propriu cu 2-0 de Academia de Fotbal Viitorul Cluj, grație unei „duble” semnată de Dario Huc. Antrenorii  i-au trimis în teren pe Roșu – Ilie, Paștină, Groza, Ștef, Centye, Huc, Calotă, Tăutan, Crainic, Neagu. Au mai jucat Cigherean, Măgulean, Bejenaru, Hărdăuț. Etapa viitoare, UTA U16 joacă în deplasare la Ripensia, ocupanta locului secund.

Cupa României U15 (faza 16-imilor): UTA – Ripensia 4-0

Campioană a seriei a 14-a a Ligii Elitelor U15, UTA 2008 a depășit și faza 16-imilor a Cupei României. Pe „Șega”, „roș-albii” au învins-o fără probleme, 4-0, pe Ripensia. Pentru echipa lui Sandu Gaica și Radu Mărginean au marcat Iancu, Păduraru, Dolga și Țăroi.

UTA 2014 – locul 5 la turneul „Leoparzii vișinii”

UTA 2014, antrenată de Dinu Donca și Nicholas Stupar, a participat la turneul „Leoparzii Vișinii” unde a obținut locul 5. Aceștia au început turneul în grupă cu Timstar, Ripensia II și Galaxy. În primul meci, roș-albii au trecut de Timstar cu 8-0. În al doilea meci s-au impus cu 6-0 în fața celor de la Ripensia II, iar în al treilea meci au pierdut la limită cu Galaxy, scor 0-1. Parcursul arădenilor s-a oprit în sferturi, acolo unde Ripensia a fost mai bună și a câștigat cu 3-1. Pentru a se stabili un clasament final, s-au mai jucat două partide pentru locurile 5-8, iar UTA le-a câștigat pe ambele. A fost 2-1 cu Ghiroda, respectiv 5-0 cu CFR Timișoara, iar UTA a terminat pe locul 5. La acest eveniment a fost deplasat următorul lot: Mardare, Panin, Cura, Erascu, Roman, Stirb, Țucudean, Pancrat și Ile.

Succese pe linie la ACB Ineu

Exceptând prima echipă, care a pierdut în prelungiri meciul de la Dudeștii Vechi, cu Pobeda (2-3), ACB Ineu a bifat succese pe linie. „Satelitul” a câștigat cu 8-1 la Nădlac, iar juniorii au câștigat și ei, după cum urmează: Campionatul Național U 19 (play-off): ACB Ineu – LPS Târgu Mureș 3-2, pentru gazde au marcat Denis Mâneran, Luca și Toure.

Campionatul Național U17 (play-off): ACB Ineu – LPS Târgu Mureș 2-1, pentru gazde au marcat Sas și Szoke

Liga Elitelor U16 (play-out): CSM Deva – ACB Ineu, pentru oaspeți au marcatIoaniac (2) și Guti.