Junioarele României, procentaj maxim sub coşul european

Reprezentativa de baschet sub 18 ani a României a încheiat cu procentaj maxim grupa din Divizia B (a doua valorică) din cadrul Europenelor, competiţie care se derulează în această perioadă în Dublin (Irlanda). Tinerele tricolore pregătite de antrenorii Cătălin Tănase, Larisa Toma și arădeanca MoniCa Broșovszky-Boriga au obţinut victorii clare, 75-39 cu Elveţia, 122-47 cu Georgia, 65-34 cu Norvegia, 63-54 cu Israel şi 62-50 cu Olanda, încheind pe prima poziție a clasamentului Grupei C, cu punctaj maxim. România va înfrunta, în sferturi, naţionala Marii Britanii, meci programat vineri, ora 22:30.
Arădeanca Denisa Vați, de la CSS Gloria, a evoluat în doar două jocuri, 26 de minute, reușind două puncte, 4 recuperări și o pasă decisivă. În schimb, la „Europenele” Under 16, arădeanca Ana Maria Glisici și colegele sale suferă înfrângeri drastice: 40-87 cu Ungaria, 34-87 cu Italia, 45-82 cu Serbia, 25-68 cu Franța şi 28-70 cu Cehia. Urmează meciul de vineri, cu Olanda, o nouă înfrângere fiind sinonimă cu retrogradarea în a doua divizie valorică.