JUNIOARE DIN EUROPA AU ÎNCINS ZGURA LA SUMMER CUP ARAD

Echipa României a ratat calificarea la turneul final al European Summer Cup, competiție rezervată jucătoarelor sub 18 ani, deși „tricolorele” au evoluat într-o grupă preliminară la Arad, pe terenurile bazei sportive UTA – Tenis Profi, jocurile disputându-se în perioada 27-29 iulie.

Echipa României, condusă de antrenorul federal Bogdan Popovici, le-a avut în componență pe jucătoarele Georgia Crăciun, Ioana Mincă și Miriam Bulgaru. Româncele nu au exploatat avantajul terenului propriu, ratând calificarea, după ce au terminat pe locul 3.

În urma tragerii la sorți, echipele Rusiei și României au avut liber în prima zi. În cele două jocuri disputate, Spania a învins Bulgaria cu scorul de 3-0, iar Croația a învins Serbia cu 2-1.

În cea de a doua zi, Rusia a depășit Croația cu 3-0, în vreme ce Spania a învins România cu 2-1.

Vineri au avut loc ultimele două meciuri, contând doar pentru clasamentul final, Rusia și Spania având deja asigurate biletele pentru turneul final al European Summer Cup 2016, care se va desfășura în luna septembrie.

În finala mică, România s-a impus fără probleme în fața Croației, cu scorul de 3-0, ocupând locul al 3-lea în clasamentul final al grupei preliminare.

În finala mare, echipa Rusiei a trecut la mare luptă de echipa Spaniei, cu scorul de 2-1.

Sursă: AGERPRES