Judoka de podium naţional, la Sântana şi Ghioroc! Carolina Szabo e convocată sub „tricolor”

Alături de CSM Arad, ce a obţinut şase medalii la finala naţională de judo U16, printre cluburile remarcate s-a numărat şi Unirea Sântana. Pe cea mai înaltă treaptă a podiumului a urcat Ana-Maria Tuduce, la categoria 57 kilograme, iar Raul Găman a devenit vicecampion național, la categoria 81 kg. Claudiu Dobra a trebuit să se mulțumească cu un loc 5. Felicitări copii pentru rezultate, nu uitați că mai avem multe de învățat, va trebui să faceți multe sacrificii, să renunțați la multe lucruri pentru a ajunge la performanță. Venim dintr-un orășel mic și un club la fel de mic, dar voi și ceilalți copii din club sunteți mândria noastră. Mulțumim din suflet primăriei Sântana și sponsorilor noștri pentru toată susținerea și implicarea în acest sport minunat numit JUDO”, a fost mesajul postat pe Facebook de Sebastian Rus, antrenorul de la Unirea.

Al şaselea an la rând cu medalia la gât

O medalie strălucioare i-a revenit și Carolinei Szabo. Sportiva Podgoriei Ghioroc, pregătită de tatăl său, Carol Szabo, dar și de Sebastian Rus, a devenit vicecampioană națională. E pentru al șaselea an la rând când Carolina se întoarce acasă cu o medalie națională, totalizând nouă la număr. Mihai Trif, Ciprian Pusa si Ernest Kocsis au încheiat competiția pe locul 9. În urma acestei noi medalii, Carolina a fost selecționată în lotul României de cadeți, pentru un stagiu centralizat în perioada 1-20 decembrie.