JUDOKA ARADEANA BEATA KABAT ESTE CAMPIOANA NATIONALA LA SENIOARE

Cluj-Napoca a găzduit zilele trecute Campionatul Național de judo rezervat seniorilor. CSM Arad a fost reprezentat de Beata Kabat, care a devenit campioană națională la categoria +93 de kilograme și Andreea Bertel, ocupantă a locului 5, sportive pregătite de Ionel Lazăr. „Beata şi-a câştigat toate meciurile prin ippon, dar la open s-a accidentat şi a trebuit să abandoneze. Din păcate, problemele la genunchi persistă şi cred că va trebui să se opereze. În acest an a concurat doar la Naţionale, pentru a nu risca o accidentare şi mai gravă. Bertel s-a bătut şi ea bine, dar a pierdut pe mâna ei în meciul pentru medalie”, ne-a declarat antrenorul Ionel Lazăr.

CSU – LPS Arad a fost reprezentat de Dusan Marz (categoria 60 kilograme) – locul 5, Emeric Bogos (categoria 66 kilograme) și Darius Bolinter (categoria 73 kilograme) – ambii clasaţi pe locul 7. Aflat în pregătire pentru participarea la Campionatul Mondial de tineret, din 24-27 octombrie, judoka arădean Luca Kunszabo (Liberty LPS CSS Bihorul) a obţinut două medalii de bronz, atât la categoria plus 100 de kilograme cât şi la open. Kunszabo va efectua în perioada următoare un stagiu centralizat în Kosovo.