Jefuiți pe Cluj Arena! Kovacs și Mladinovici și-au bătut joc de UTA în cel mai important meci al ultimilor ani

Cu aproape 1000 de suporteri îspate, UTA a început bine meciul de la Cluj, din semifinalele Cupei României. Arădenii puteau deschide scorul în minutul 10, când Roger a centrat din dreapta, iar Otele, din careul mic, a ratat incredibil! Peste alte patru minute UTA a deschis scorul, Postolachi reușind un euro-gol perfect valabil, cu un șut din careu în vinclu. A ieșit însă la rampă Istvan Kovacs (al doilea gafeur al acestui sezon, cu 11 erori mari de arbitraj), care și-a bătut joc de UTA, chemându-l pe Mladinovici să revadă faza: după cinci minute de întrerupere și parlamentări, arbitrul Horia Mladinovici a văzut reluările la VAR și a dictat fault în atac, deși Miron s-a împiedicat singur în duelul cu Postolachi și a căzut după ce a și alunecat! Impresia a fost că arbitrului bucureștean i-a fost frică să treacă peste decizia lui Kovacs și a anulat incredibil golul, după ce și în campionat i-a scos mingea din poartă UTA-ei, la un meci cu Chindia. Ca execuția să fie completă, a venit minutul 35, când s-a dictat extrem de ușor penalty pentru gazde tot la intervenția lui Kovacs din VAR, la o fază în care Ubbink l-a jenat pe Remacle, dar clujeanul era deja în cădere înaintea contactului.

Nistor a marcat unicul gol dintr-un penalty acordat eronat, UTA-ei i s-a anulat gol valabil!

Nistor nu a ratat de la 11 metri și era 1-0. UTA a presat constant după pauză, dar doar Ubbink a fost aproape de gol, olandezul șutând puțin alături în minutul 53. Deși a avut posesia și inițiativa, echipa arădeană a măcinat în gol și nu și-a mai creat ocazii importante. Ubbink și Otele au încercat să înscrie cu șuturi de la distanță, dar portarul Gorcea a fost la post de fiecare dată. S-a accidentat și Postolachi, iar șansele arădenilor de a egala s-au diminuat serios. Așa s-a mers până la final, clujenii apărându-se aglomerat și eroic pentru o victorie mincinoasă, cu 1-0. UTA părăsește nedrept Cupa României, eliminată practic scandalos de tandemul Mladinovici-Kovacs, care a viciat rezultatul final cu deciziile lor. Practic, Bătrânei Doamne i se fură visul de a cuceri Cupa României după 70 de ani…

Universitatea: Gorcea – Oancea, Martic (Pițian)Miron, Goranov (Filip) – Bic, Simion – Chipciu, Remacle (Fl. Ilie), Nistor – Thiam.

UTA: Iacob – Vukcevic, Chindriș (Hoxhallari), Benga, Abeid – R. Pop (Șteau), Ubbink, Anton (Batha), Roger, Otele (Cascini)– Postolachi (Keșeru).

Au arbitrat: H. Mladinovici (București) – la centru, D. Mitruți (Craiova) și F. Tunyogi (Zalău).