JAPONEZUL NISHIMURA VA ARBITRA MECIUL DE DESCHIDERE, BRAZILIA – CROATIA

by Cosmin Mihuta

Japonezul Yuichi Nishimura va arbitra meciul de deschidere al Cupei Mondiale de fotbal 2014, dintre echipa gazdă, Brazilia, și Croația, joi, la Sao Paulo, de la ora 23,00 (ora României), a anunțat marți Federația Internațională de Fotbal (FIFA).

Nishimura, 42 de ani, este arbitru internațional din 2004. A fost ales arbitrul anului 2012 de către Confederația Asiatică de Fotbal și a condus finale la numeroase competiții, printre care și ultimul act al Mondialului Under-17 din 2007.

Acest cavaler al fluierului aduce amintiri neplăcute brazilienilor, deoarece a oficiat la partida cu Olanda, pierdută de Selecao cu 1-2, în sferturile de finală ale CM 2010, din Africa de Sud.

Ramires, care a făcut parte din lotul ”auriverde”, dar nu a evoluat atunci, fiind suspendat, și-a reamintit că Brazilia ”a jucat bine în prima repriză”. Mijlocașul lui Chelsea (în vârstă de 27 de ani acum) era cel mai tânăr component al Selecao în 2010.

În 2010, Brazilia conducea cu 1-0 la pauză, dar Olanda a revenit în repriza secundă și a preluat conducerea cu 2-1 în min. 68. Câteva minute mai târziu, brazilianul Felipe Melo a fost eliminat de pe teren.

Sursa: agerpres.ro