Jale și furtună la Arad! UTA e încă „strâmbă”, iar CFR Cluj a profitat de cadourile făcute (FOTO)

UTA nu a arătat deloc bine în această seară cu CFR Cluj, în primul meci din noul sezon în fața propriilor suporteri. A fost sold-out pe Arena Francisc Neuman, cu aproximativ 10.000 de spectatori în tribune și o atmosferă frumoasă. Arădenii au confirmat cumva jocul slab din repriza a doua de la Galați, deși începutul nu a fost chiar rău, la fel ca pe malul Dunării. Așa cum bine anticipam, doar Stahl a fost noutatea din formula de start față de meciul cu Oțelul, acesta înlocuindu-l pe Roganovic. Rednic a schimbat însă sistemul, mizând pe un 3-4-2-1. Mandorlini a mers și el pe aproape aceeași echipă din partida cu Poli Iași, doar Mogoș apărând în primul 11 în locul accidentatului Boben. Trebuie spus că jocul a fost condiționat foarte mult de ploaia torențială, cu un gazon îmbibat de apă încă din prima repriză. Iar la condiții s-au adaptat cel mai bine clujenii. Prima ocazie a venit după o gafă mare a gazdelor, Cristi Mihai și Abeid nu s-au înțeles, Betancor a preluat mingea la 22 de metri, a trimis peste Iacob, dar și pe lângă poartă. UTA s-a dovedit pragmatică și la prima apariție periculoasă a marcat, era minutul 27, când Fabry a primit o minge la centrul terenului, a pătruns pe stânga, i-a așezat mingea lui Cooper, la limita careului mare, iar atacantul UTA-ei a șutat direct la vinclu, fără speranțe pentru Sava, 1-0!

Potopul a prevestit seara neagră: apărarea a anulat euro-golul lui Cooper!

Nici bine nu a trecut euforia de pe teren și din tribune, căci după doar un minut s-a restabilit egalitatea, CFR Cluj replicând prin Bîrligea, care angajat de Betancor, a șutat sub bară, din colțul careului mic. În minutul 35, la un duel mai mult fizic între Carp și Bîrligea, arbitrul Găman a dictat penalty, fază analizată și în camera VAR! Iacob devine specialist la 11 metri, parând și execuția lui Betancor, dar din păcate, din cornerul rezultat, Carp și-a introdus mingea în poartă, presat de Mogoș, fază la care apărarea arădeană aproape că nu a existat, 1-2! Repriza s-a încheiat cu un adevărat potop, ploaia făcând gazonul aproape impracticabil. În repriza a doua s-a jucat mai mult la sacrificiu, ambele echipe ajungând greu la poartă. Rareș Pop a șutat puternic de la 9 metri, lateral stânga, dar Sava a respins spectaculos.

Clujenii fac șase puncte, UTA rămâne cu unul și Rednic mai are mult de lucru

CFR a stat bine în teren, controlând jocul în cea mai mare parte a meciului, iar pe acest fond a reușit să își asigure un final fără emoții, după ce ex-utistul Otele l-a pus în minutul 85 la grea încercare pe Iacob, acesta a respins cu piciorul, mingea s-a înălțat, iar Yeboah a sărit mai sus decât portarul arădean și a trimis în plasă de la 5 metri, scor final 1-3. În prelungiri, Krasniqi și Manea, care a țintit bara, puteau modifica încă o dată tabela, care a rămas însă neschimbată. E deocamdată jale la UTA, iar echipa e croită după porecla antrenorului, adică e încă strâmbă! Ruptă în două, fără o idee clară de joc și încă neomogenă, echipa arădeană nu avea cum să scape azi în fața unei trupe mai experimentate și până la urmă mai bune. CFR Cluj face șase puncte din tot atâtea posibile, în vreme ce Bătrâna Doamnă rămâne la cota 1.

Formații:

UTA: Fl. Iacob – Benga (Stroungis), Carp, Markov – Stahl (Roganovic), C. Mihai (Marku), Dumitrașcu, Abeid – Fabry, R.Pop (Mustacă) – Cooper (Leidsman).

CFR Cluj: Sava – Mogoș (Kresic), Ajeti, Țâru (Krasniqi) Manea, Muhar, Filip (Gneba), Cvek, Camora – Bîrligea (Otele), Betancor (Yeboah).

Au arbitrat: C. Găman (Craiova) – la centru, L. Bucsi (Sfântu Gheorghe) și M. Badea (Rm. Vâlcea) – asistenți.