Italia şi Belgia se vor înfrunta în sferturile EURO 2020! Cehia, prima surpriză a optimilor

Italia s-a calificat cu emoţii în sferturile de finală EURO 2020, după ce a învins echipa Austriei cu scorul de 2-1 (0-0, 0-0), într-un meci care a avut nevoie de prelungiri, la Londra, în optimile de finală ale competiţiei. Squadra Azzurra, după trei meciuri foarte bune în grupă, a câştigat greu, prin golurile marcate de Federico Chiesa (95) şi Matteo Pessina (105), însă a tremurat pentru calificare după golul lui Sasa Kalajdzic (114). Austria a reuşit chiar să marcheze (65), prin Arnautovic, la o minge recentrată de Alaba, dar golul a fost anulat de VAR pentru ofsaid. Belgia s-a calificat şi ea în sferturi, după ce a învins echipa Portugaliei, campioana europeană en titre, cu scorul de 1-0 (1-0), duminică seara, pe Stadionul La Cartuja din Sevilla, într-un meci din optimi. Liderul clasamentului FIFA a câştigat prin golul superb marcat de Thorgan Hazard (42).

Italia a învins Austria abia în prelungiri, danezii au făcut instrucţie cu Ţara Galilor

Meciul, un cap de afiş al optimilor, a fost unul destul de echilibrat, deşi portughezii au avut o posesie mai bună la final (56%), iar belgienii un singur şut pe poartă. Într-un alt meci din optimi, disputat sâmbătă şi la care arădeanul Ovidiu Haţegan a fost al patrulea oficial, Danemarca a învins clar selecţionata Ţării Galilor cu scorul de 4-0 (1-0), pe Johan Cruijff ArenA din Amsterdam. Nordicii au obţinut o victorie răsunătoare, prin golurile marcate de Kasper Dolberg (27, 48), Joakim Maehle (89), Martin Braithwaite (90+6). Cehia a produs o mare surpriză prin victoria în faţa formaţiei Olandei, cu scorul de 2-0 (0-0), tot duminică seara, pe Puskas Arena din Budapesta, în optimile de finală. Tomas Holes (68) şi Patrik Schick (80) au marcat pentru cehi, în faţa unei echipe care impresionase în grupe.

Belgia îl trimite acasă pe Ronaldo, iar Cehia a scos Olanda din competiţie

Momentul psihologic al partidei s-a consumat în minutul 52, când De Ligt a alunecat şi a comis henţ în postură de ultim apărător, fiind eliminat de rusul Karasev (56), după consultarea arbitrajului video. Cehia, campioană euroepană în 1976 (Cehoslovacia) şi vicecampioană europeană în 1996, va juca în sferturi contra Danemarcei, pe 3 iulie, la Baku. Cu o zi mai devreme, vineri, 2 mai, la Munchen, se vor înfrunta Italia şi Belgia, într-un alt duel foarte tare. Astăzi sunt programate ale două optimi extrem de echilibrate, Croaţia – Spania, ora 19, pe Parken din Copenhaga şi Anglia – Germania, ora 22, pe Wembley din Londra.