Irina Begu și Ana Bogdan au avansat în turul trei de la Roland Garros

Jucătoarea română de tenis Irina Begu s-a calificat, joi seara, în runda a treia a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după ce a dispus de cehoaica Linda Noskova, cu 6-4, 6-1. Irina Begu (33 ani, 127 WTA) a obţinut victoria după o oră şi 15 minute. Dacă raportul mingilor direct câştigătoare a fost destul de echilibrat (22 Begu şi 19 Noskova), cehoaica a făcut net mai multe erori neforţate, 31-11.

Begu şi-a asigurat un cec de 158.000 de euro şi 130 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Varvara Gracheva (Franţa), care a trecut cu 6-1, 6-3 de Bernarda Pera (SUA). Cel mai bun rezultat al româncei la Openul Franţei este atingerea optimilor de finală (2016, 2022). Anul trecut Begu s-a oprit în turul al treilea.

Ana Bogdan s-au calificat și ea, joi seara, în runda a treia a turneului de la Roland Garros, al doilea de Mare Şlem al anului, după o victorie spectaculoasă în faţa rusoaicei Anastasia Pavliucenkova, cu 6-4, 6-4. Ana Bogdan (31 ani, 64 WTA) s-a impus în faţa finalistei din 2021 după o oră şi 38 de minute.

Ana Bogdan a servit foarte bine în acest meci, în care Pavliucenkova (32 ani, 22 WTA) a fost superioară la capitolul winners (24-15), dar a făcut şi mai multe erori neforţate, 30-16.

Ana Bogdan, care a egalat cel mai bun rezultat al său la Roland Garros (2021), şi-a asigurat un cec de 158.000 de euro şi 130 de puncte WTA, iar în turul al treilea o va înfrunta pe ucraineanca Elina Svitolina (29 ani, 19 WTA), victorioasă în faţa franţuzoaicei Diane Parry cu 6-4, 7-6 (7/3). (agerpres)