Irina Begu a câștigat turneul WTA de la București

by Florian Popa

Irina Begu (26 de ani, 45 WTA) s-a impus în faţa Juliei Goerges (28 de ani, 58 WTA), scor 6-3, 7-5 şi a devenit noua campioană de la BRD Bucharest Open, conform gsp.ro. Irina Begu a făcut o partidă perfectă din punct de vedere tactic. Prudentă şi cu o mână sigură la serviciu, românca a reuşit să încheie partida într-o oră şi 37 de minute. Înfruntarea e rezumată perfect de numărul greşelilor neforţate din primul set, 18 la 0 în favoarea nemţoaicei.

Irina Begu a fost mai sigură, câştigând primul set în 43 de minute, scor 6-3. Procentajul ridicat al primului serviciu (75 %) şi riscul asumat pe al doilea, 5 din 6 puncte câştigate, au fost principalele atuuri ale Irinei.

Bune prietene în afara terenului, Begu și Goerges s-au mai înfruntat de două ori până acum în circuit, scorul meciurilor directe fiind egal, 1-1: Goerges a învins-o pe Begu, scor 6-1, 7-6, în 2014, la Sydney, în timp ce cu un an mai devreme, la Seul, românca s-a impus în minimum de seturi, 6-4, 6-0.